Trendy tagy Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami

Nejnovější kauzy

NENECHTE SE NAPÁLIT: Pomeranče plné krve s HIV? Totální blbost!

Zdroj: Facebook
Po sociálních sítích opět koluje nechvalně proslulý hoax o pomerančích nastříkaných krví infikovanou HIV. Ačkoliv jde o naprostou hloupost, spousta lidí této lživé informací stále věří. Řekneme vám, jak se nenechat napálit!

Po letech se na Facebooku opět objevil hoax o nebezpečných pomerančích. „Pomeranče z Libie jsou postříkané HIV krví, celní služba v Chorvatsku to zjistila! Posílejte dál, hlavně kdo má malé děti!“ šíří se po sociální síti i s přiloženou fotkou údajně infikovaného ovoce.

Jde o několikrát omílanou básničku, která je naprosto nesmyslná. Člověka oplývajícího alespoň selským rozumem trefí do očí jako rána kladivem na kovadlinu už slovíčko Libie. Název africké země se totiž píše Libye. Navíc bývalá diktatura pomeranče nevyváží, většinu jejího území tvoří poušť a polopoušť.

Pokud by se do Evropy skutečně dostaly nějakým způsobem škodlivé potraviny, dozvěděli bychom se to od patřičných úřadů. Anebo by takovou informaci přinejmenším musely potvrdit.

Navíc existuje téměř nulová šance, že by se HIV dalo přenášet jídlem. „U jídla, pokud nespolknete přímo nenaředěnou krev, tzn. např. dáváte-li první pomoc z úst do úst nakaženému člověku, tak nemáte šanci se nakazit. Krev se naředí tekutinou v pomeranči a virus je neaktivní. Virus HIV hyne po zaschnutí či naředění krve,“ uvedla Renata Staňková pro hoax.cz za Národní Help line AIDS.

Související články

Další články