Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Nenechávejte to jen na svých dětech: Zuby si musíte čistit s nimi!

Nenechávejte to jen na svých dětech: Zuby si musíte čistit s nimi!
Zdroj: Profimedia
Stav chrupu dítěte je vizitkou jeho rodičů. Nenechávejte ústní hygienu jen na svých dětech, nedopadne to dobře. Musíte je naučit, aby se o svůj chrup uměly postarat.

Stav chrupu dítěte jde ruku v ruce se stavem chrupu rodičů. Nikoli však v důsledku dědičnosti zubního kazu a parodontózy, ale v důsledku "dědičnosti" přístupu k péči o zuby (k čištění zubů, výživě a pitnému režimu). Mnozí rodiče si myslí, že zubní kazy se dědí jako nemoc, to ale prakticky nejde.

Příčinou zubního kazu je především zubní plak, který je nutné pravidelně odstraňovat, důležitou roli při vzniku zubního kazu hraje i frekvence přítomnosti cukru. „Dědičné“ bývají v rodině návyky ústní hygieny, pitný režim a způsob stravování. S tím vším zubní zdraví dítěte přímo souvisí. Jak se starají o své zuby rodiče, tak se velmi pravděpodobně budou jejich děti starat o ty své. Základem pro úspěch v péči o zuby dítěte jsou správné informace a dostatek motivace rodičů pro důslednou péči o jejich vlastní zuby. Ta zahrnuje účinnou techniku čistění, vhodnou stravu a pitný režim, pravidelné návštěvy dentální hygienistky.

Návyky ústní hygieny v rodině

Zkušenosti ze stomatologické praxe potvrzují, že návyky rodičů týkající se péče o zuby včetně návštěv zubního lékaře souvisí s návyky dětí. To znamená, že děti od svých rodičů přejímají to, jak často si rodiče čistí zuby a jestli chodí pravidelně k zubaři.

Nejčastěji si děti i rodiče čistí zuby dvakrát denně, ráno a večer. Rodiče v tomto ohledu ovlivňují své děti, které mají tendence přejímat návyky svých rodičů. Nejvíce jsou četností čištění zubů rodičů ovlivněné děti mezi 6 a 11 lety (mladší školáci).

Jak děti, tak i rodiče chodí na kontrolu k zubaři nejčastěji dvakrát do roka. Četnost návštěv dětí je ovlivněna tím, jak často jsou zvyklí chodit k zubnímu lékaři rodiče. Děti, především předškoláci a mladší školáci, zubaře navštěvují většinou stejně často jako rodiče.

Většina dětí i rodičů chodí k zubaři pravidelně, nejen v případě nějakého problému nebo bolesti. Vztah k návštěvám zubního lékaře je u dětí (zejména u mladších školáků) ovlivněn tím, jaký mají vztah k zubnímu lékaři rodiče. Děti, jejichž rodiče chodí k zubaři, jen když mají nějaký problém, se k zubnímu lékaři dostanou také jen při výskytu problému.

Co je důležité u předškolních dětí

Dítě odmalička navykat na péči o zuby.

Vědět, jak, kde a čím zuby čistit (co nejrychlejší dosažení cíle, netraumatický způsob čištění) – s nácvikem pomůže zubní lékař nebo dentální hygienistka.

Zuby dítěte důsledně dočišťovat už od jejich prořezání – překonat i velmi pravděpodobný odpor dítěte.

Používat i mezizubní kartáčky (jakmile jsou zuby v kontaktu).

Základní patero v péči o zuby:

1. Navštěvovat i s dítětem pravidelně nejen zubního lékaře, ale také dentální hygienistku.

2. Malým dětem zuby dočišťovat. Jakmile se mezi zuby vytvoří kontakty, používat i mezizubní kartáčky.

3. Pít neslazené nápoje – pramenitou a minerální vodu, čaj.

4. Omezit frekvenci konzumace sladkostí.

5. Zapojit dítě do kvalitního preventivního programu.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy