Trendy tagy Simona Krainová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

NENÁVIDĚNÁ POŠTA! Zpověď balíkářky o tom, proč doručování balíků do ruky patří do říše sci-fi

Zdroj: Česká pošta
+ Dalších 5 fotografií
Dostat od České pošty objednaný balík do ruky, to je pro hodně lidí stejně fantasmagorická představa jako věřit, že existuje Ježíšek, yetti nebo hodný Leo Beránek. Mluvili jsme se ženou, která denně rozváží stovky balíků, a tak nás mohla zasvětit do toho, jak to v tomto zvláštním státním podniku opravdu chodí!

Mnoho lidí rozčiluje až do nepříčetnosti, když celé dny trčí doma, ale přesto se dozví, že nebyli zastiženi, ačkoli zvonek nikdo nepoužil a ani se jim nepokoušel zatelefonovat. I pro těžké věci jim pak nezbývá než zajít si na poštu. Diví se někdo, že tahle státní firma nemá snad vůbec žádné příznivce?

Redakce eXtra.cz hovořila s paní L., která jako jedna z mála žen u nás rozváží balíky. Patří tak do skupiny lidí, kteří jsou přímo zodpovědní za to, zda se zákazníkům dražší Balík do ruky jako zázrakem promění na Balík na poštu.

Některým už musí pomalu připadat, že tenhle neefektivní podnik dělá programově, snad aby vládě zařídil větší úmrtnost a ten pak ušetřil na důchodech. Všechno je ale prý jinak.

„Je to řidič od řidiče. Vím, že na to někteří, a nebude jich málo, nesmyslně kašlou a kazí nám jméno. My musíme zákazníkům telefonovat! Jednak nás kontrolují, jestli na to nekašleme, a když to neděláme, následují postihy, navíc pro nás je to plus, když pak někam nejezdíme zbytečně. V mém rajonu si lidé opravdu nemají důvod stěžovat, protože se chovám zodpovědně. Mě nikdo při tom, že bych ničila balíky, vážně nenatočí,“ prozradila nám hrdě balíkářka.

Lenka tvrdí, že právě za účelem telefonování čekatelům na balíky vyfasovala služební telefon. „Největší problém je, když někam přijedu, a není označený zvonek a navíc neberou telefon. S tím pak nic dělat nemůžu,“ konstatuje zaměstnankyně poš­ty.

„Na této práci je nejhorší, a to asi nikoho nepřekvapí, nulová motivace. Dřeme od rána do večera až do morku kostí a není to pořádně finančně ohodnocené. Lidé si myslí, že jen řídíme dodávky, ale tak to fakt není. Tahám se s třicetikilovými balíky, o vánočním provozu už je to až likvidační, jaké množství balíků musíme rozvézt. Většina z nás nemá ani handsfree, pokud si je nekoupí za své, protože od pošty je aspoň u nás nefasujeme. A přitom nám každý den při telefonování zákazníkům hrozí pokuta. A za to všechno pak přijde třeba výplata sedmnáct tisíc,“ říká paní L. a přidává, že právě i to je příčinou, proč málokdo u takové práce vydrží a někde je bohužel střídají flákači a neschopové všeho druhu.

Související články

Další články