Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tomáš Řepka Jasmina Alagič Počasí Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

Nemoc osudná géniům: Steve Jobs by oslavil narozeniny, stejně jako Lagerfelda ho zabila rakovina slinivky

+ Další 2 fotografie
odchod
Zakladatel, výkonný ředitel a předseda představenstva firmy Apple Steve Jobs by dnes oslavil 64. narozeniny. V roce 2011 jeho život ukončila rakovina slinivky, která se mnoha géniům stala osudnou. Jedním z nich byl i nedávno zesnulý návrhář Karl Lagerfeld.

Steve Jobs byl zakladatel společnosti Apple a zároveň jedna z nejvýraznějších osobností počítačového průmyslu posledních 40 let. Firmu založil v roce 1976 společně se Stevem Wozniakem. Apple vyvinul jedny z prvních úspěšných osobních počítačů, Jobs založil také firmu NeXT a pod jeho vedením se proslavila i filmová studia Pixar.

Život legendárního génia se zničehonic změnil v roce 2005, kdy mu byla diagnostikována rakovina slinivky břišní. Šlo ale o vzácnou formu, která byla chirurgicky léčitelná, zákrok však Jobs odkládal a se zákeřnou nemocí 9 měsíců bojoval pomocí alternativní medicíny. Tohoto rozhodnutí začal litovat v momentě, kdy se jeho zdravotní stav zhoršil. V lednu 2009 pozastavil ze zdravotních důvodů výkon funkce ředitele společnosti a v dubnu téhož roku podstoupil transplantaci jater. Příčinou smrti byla zástava dechu, kterou způsobilo rozšíření rakoviny ze slinivky na další orgány. Steve Jobs naposledy vydechl 5. října 2011.

Rakovina slinivky břišní je nejzákeřnější a nejagresivnější formou nádoru. Stojí i za smrtí nedávno zesnulého Karla Lagerfelda, herce Patricka Swayzeho, či kriminalisty Miloslava Dočekala.

Mohlo by vás zajímat

Další články