Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Německo zasáhne extrémně silná bouře a obří kroupy: Výstraha platí i pro Česko

Německo zasáhne extrémně silná bouře a obří kroupy: Výstraha platí i pro Česko
Zdroj: archiv
Počasí
Německo a Rakousko zasáhnou v úterý večer orkán a kroupy o velikosti pingpongového míčku. Dorazí tam také vydatný déšť, který rozvodní řeky. Místní meteorologové proto vydali v platnost výstrahu s extrémním stupněm nebezpečí. Výstrahu vydal také ČHMÚ.

Německo dnes večer postihnou silné bouřky. Ty jsou způsobené supercelou, s čímž jsou spojena například tornáda, jež pravidelně zažívá americký středozápad.

Bouři bude v Evropě navíc provázet extrémně silný vítr, který v nárazech bude dosahovat rychlosti 110 až 120 km/h. To je podle Beaufortovy stupnice síla orkánu. Nebudou chybět intenzivní výboje blesků, vydatný přívalový déšť ale ani silné krupobití. Německá meteorologická služba varuje, že kroupy budou dosahovat průměru až čtyř centimetrů. Proto by nikdo neměl jejich nebezpečí podceňovat.

Výstraha pro ČR

Výstrahu vydali v platnost také meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu. Vysoká pravděpodobnost výskytu silných bouřek platí pro kraj Jihočeský, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský, Moravskoslezský a pro Kraj Vysočina. Výstraha je platná až do zítřejší šesté hodiny ranní.

"Ojediněle se vyskytnou silné bouřky s nárazy větru 20 až 25 m/s (70 až 90 km/h), lokálně i s kroupami a přívalovými srážkami," varují meteorologové.

"Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně," píše ČHMÚ.

Související články

Další články