Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Německo kvůli covidu přitvrzuje: Potřebujete přes hranice? Tohle jsou podmínky, které musíte splnit

Zdroj: Pixabay
přehledně
Česko je pro Německo od 24. ledna na seznamu vysoce rizikových zemí kvůli koronaviru. Jak složité je se v těchto dnech dostat do Německa za prací, příbuznými nebo třeba na nákupy do Primarku? Redakce eXtra.cz se zeptala Velvyslanectví ČR v Berlíně.

„V případě přicestování z ČR, která byla s účinností od 24. 1. 2021 zařazena mezi vysoce rizikové oblasti, je zásadně třeba se před cestou registrovat,“ říká Milena Šimečková z Konzulárního oddělení Velvyslanectví ČR v Berlíně.

Cestující do Německa mají při příjezdu takzvanou ohlašovací povinnost, při vstupu do země musí mít doklad o negativním výsledku testu na koronavirus, který nesmí být starší než osmačtyřicet hodin. Nestačí vám tak jen potvrzení o tom, že jste test absolvovali.

Dále je důležité, aby byl doklad v německém, anglickém nebo francouzském jazyce. Testovací povinnost se netýká dětí mladších šesti let. Lidé pracující za hranicemi, každodenní pendleři mezi Českem a Německem, tak musí mít každých 48 hodin nový test.

V některých případech jsou ale možné výjimky z registrační povinnosti

  • když zemí projíždíte bez zastávky
  • když zemi navštívíte pouze za účelem tranzitu a zase ji co nejrychleji opustíte
  • když do Německa vstupujete na dobu kratší než 24 hodin
  • když se do Německa vracíte jako člen oficiální delegace přes vládní terminál letiště Berlín–Braniborsko nebo přes letiště Kolín/Bonn a v rizikové oblasti jste pobýval méně než 72 hodin.

Výjimky z povinnosti testu nebo potvrzení, když v současnosti přijíždíte z ČR

  • když zemí projíždíte bez zastávky
  • když zemi navštívíte pouze za účelem tranzitu a zase ji co nejrychleji opustíte
  • když do Německa cestujete z pracovních důvodů. Abyste přepravili přes hranice osoby, zboží nebo náklad po silnici, železnici nebo letecky. Pakliže je tedy délka pobytu na území kratší než 72 hodin a za dodržení všech ochranných a hygienických opatření
  • když se do Německa vracíte jako člen oficiální delegace přes vládní terminál letiště Berlín–Braniborsko nebo přes letiště Kolín/Bonn a v rizikové oblasti jste pobýval méně než 72 hodin
  • když vám příslušný orgán, podle zákona o ochraně před infekcemi, udělil další výjimky v případě závažného důvodu.

Všechny výjimky z povinnosti testu či potvrzení platí pouze, pokud dotyčná osoba nemá typické příznaky infekce koronavirem. Je tím myšleno: kašel, horečka, rýma, ztráta čichu či chuti a podobně.

Související články

Další články