Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Němcová pro eXtra: Komunikace Hradu je otřesná, Zemana drží ve funkci ješitnost a touha po pomstě, říká

Zemana drží ve funkci ješitnost a touha po pomstě, říká Miroslava Němcová
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
Volby 2021

Miroslava Němcová poprvé po dvou dekádách nebude usilovat o post poslankyně, jelikož je od roku 2020 senátorkou. V posledních dnech kromě voleb ale stáčí svůj zrak směrem k dění na Hradě, které ji značně znepokojuje. "Nechci se pouštět do toho, jak moc je pan prezident nemocný, všichni ostatně vidíme, že úplně v pořádku není. Co mi ale v této věci připadá opravdu zásadní a devastující pro nějaké rozumné vedení toho státu, je komunikace Hradu," říká Němcová v rozhovoru pro eXtra.cz, ve kterém rozebírá i podivné investice Andreje Babiše.

Co je pro vás nejzajímavějším aspektem letošních voleb do Poslanecké sněmovny?

Nepochybně zajímavým prvkem je vznik dvou koalic. Když budu mluvit za SPOLU, tak to vyžadovalo velké strategické schopnosti tří předsedů, protože ve všech těch stranách byly výhrady jak vůči spojenectví, tak společnému programu a personálnímu obsazení. Během procesu, který trval opravdu dlouho, se podařilo najít společnou řeč. U Pirátů a STAN, když to pozoruji z venku, aniž bych se proti nim nějak vymezila, mám pocit, že si ty dvě strany drží svoji vlastní pozici. Oproti tomu naše koalice se dohodla a vytvořila koalici s názvem SPOLU, který sám o sobě propojuje. Nicméně obě koalice jsou důležitý prvek letošních voleb, budou hrát velkou roli a já jsem opravdu zvědavá, jak obstojí.

Předvolební rozhovory eXtra.cz

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které proběhnou 8. a 9. října 2021, rozhodnou o směřování naší země v dalších čtyřech letech. Předvolební kampaně vstoupily do horké fáze - vládnoucí strana chce za Česko bojovat do roztrhání těla, opozice mluví o zemi zdevastované předchozím vládnutím ANO. Redakce eXtra.cz před volbami připravila sérii rozhovorů s lídry jednotlivých stran i výraznými osobnostmi politické scény.

LÍDŘI POLITICKÝCH STRAN

Andrej Babiš (ANO): Útoky vůči Pirátům mi vyčítají i kolegové

Ivan Bartoš (Piráti): Babiš hraje o všechno, může skončit za mřížemi!

Vít Rakušan (STAN): Nepanikaříme. Věřím, že volby vyhrajeme, říká suverénně

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Deficit rozpočtu je šílený, budou to platit ještě naše vnoučata

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09): O spolupráci s ANO bychom neuvažovali ani bez Babiše

OSOBNOSTI POLITICKÉ SCÉNY

Miroslav Kalousek: Letos je poslední možnost, jak něco změnit, jinak babišismus nevymýtíme

Miroslava Němcová: Komunikace Hradu je otřesná, Zemana drží ve funkci ješitnost a touha po pomstě

Jana Černochová: Vojenský zásah v Afghánistánu by byla chyba. Tyhle země budeme potřebovat

Jan Skopeček: Návrh rozpočtu je nemyslitelný, Schillerová se chová jako účetní

Alena Schillerová: Babišovi věřím. Úřady prověří, zda porušil zákon

Jana Maláčová: S Babišem máme podobné charaktery

Petr Pavel: Politici v současné kampani nenabízí řešení současných problémů

Předvolební průzkumy ukazují, že hnutí ANO má jen těsný náskok před koalicí SPOLU. Očekáváte podobný výsledek?

Myslím si, že ten výsledek bude těsný, ostatně to odhadují i politologové a marketéři.

Tipla byste si vítěze?

Netroufám si to odhadnout, samozřejmě si ale přeji, aby to byla koalice SPOLU.

Politologové a ostatně i opoziční strany kritizují premiéra Andreje Babiše, že se soustředí na ofenzívu, než aby prezentoval svůj program. Čím si to vysvětlujete?

Babiš pokaždé, když mu došly argumenty, a on jich nikdy moc neměl, přešel do ofenzívy. To jsme sledovali od jeho nástupu do politiky, kdy útočil na tradiční strany, kmotry, korupci, přičemž sám je největším kmotrem České republiky. Pozadí jeho podnikání je temné, ať už jde o to, kde získal první peníze od švýcarských kamarádů, nebo co se dělo se Setuzou, s Františkem Mrázkem, Tomášem Pitrem… Tato spojenectví ženou Babiše do nejnižších pater kmotrovského podsvětí. Že nebyl ani teď schopen voličům nabídnout nějaký ucelený a občanem uchopitelný program, svědčí o tom, že je hnutí ANO úplně vyprázdněné a že sám Babiš nikdy neměl vizi budování státu na základě poctivého programu.

Bývalý ministr financí Kalousek pro eXtra.cz řekl, že jde o poslední možnost zbavit se hnutí ANO předtím, než se v Česku definitivně zakoření “babišismus”. Souhlasíte s tímto výrokem?

Asi bych neřekla, že jde o poslední možnost, sama bych si tím totiž zabouchla dveře a řekla bych si, že už se s tím nedá nikdy nic dělat. Tyto volby jsou spíš nejlepší možností, jak se Babiše zbavit, protože opozice neměla v předchozích letech dost sil k jeho odstavení. Teď je ale situace jiná a bylo by mi moc líto, kdyby se tato šance propásla, neboť se můžeme zbavit několika kruhů zla, které českou politiku svírají. Pokud vše dopadne dobře a demokratické strany dají většinu, tak se přetne Babišova vláda s extremisty a zároveň by tím byl oslaben Zeman, protože on spolu s premiérem staví na této temné spolupráci.

Pokud ale opravdu dojde na výměnu vlády a chopí se jí koalice SPOLU, Piráti a STAN, nemyslíte, že doplatí na to, že zdědí s nadsázkou spálenou zemi?

Bezesporu zdědí marasmus, protože naše společnost není v dobrém stavu. Narůstá nenávist v rodinách, na pracovištích, což má na svědomí právě Zeman s Babišem kteří místo spojování národa rozdělují. Druhou věcí je politická otázka, kam směřuje Česká republika. Chceme patřit mezi ekonomicky silné, vyspělé západní země nebo směřujeme k oligarchistickému modelu na východ od nás? Třetí věcí je ekonomická stránka, protože to, co zdědí budoucí vláda, je rozvrat veřejných financí v nejširším možném rozsahu. Nasekat bilionový dluh v rozsahu dvou a půl roku je mimořádně negativní výkon. Že to nová vláda nebude mít jednoduché, je tedy zcela jasné.

Médii otřásá zpráva novinářů Pandora Papers o využívání offshorových firem. Na seznamu figuruje i jméno premiéra. Jak na tuto kauzu pohlížíte?

Je to velmi závažná skutečnost, která se týká České republiky. Nedělá nám dobré jméno navenek, to si nemusíme namlouvat. Dovnitř to znamená, že Babiš, který vykládal všechno možné o kmotrech a zlodějích, měl, minimálně z etického pohledu, velmi pochybné obchody. Nikdo nerozumí tomu, že když si chce koupit zámeček nebo nějakou nemovitost, proč si ji nepořídí přímo a prohání peníze přes offshorové firmy na Britských panenských ostrovech. Jsem přesvědčena, že je to model, který využíval z nějakých pochybných důvodů. Nikdo mě nepřesvědčí o tom, že šlo o normální způsob podnikání.

Babiš tento nákup nemovitostí bránil tak, že mu to doporučila realitní kancelář. Je podle vás premiérovo vysvětlení dostatečné?

Když jsem to slyšela, tak jsem se musela smát nahlas. Kdyby za mnou přišla realitka s tím, že mi zařídí nákup nemovitosti, ale musím si založit offshorové firmy v daňových rájích, aby se mi tam protočily peníze takovým způsobem, že ani nebudu vědět, kudy prošly, tak toho makléře vyhodím.

Výsledek hnutí ANO neovlivnila ve volbách v roce 2017 ani kauza Čapího hnízda. Myslíte, že zjištění Pandora Papers bude mít podobný efekt?

Nemyslím si, že to kmenové voliče ANO nějak ovlivní. Ti lidé se k Babišovi přidali s vědomím, že je veden v archivech STB na Slovensku, že byl komunistickým činitelem, že má za sebou neobjasněný původ ohromného majetku. Tohle všechno jim bylo jedno a nezmění to ani Pandora Papers. Maximálně to ovlivní nerozhodnuté voliče.

V poslední době se hodně řeší prezidentovo zdraví. Předpokládám, že nevíte víc, než se můžeme dočíst v médiích. Je ale komunikace Hradu v tomto směru dostatečná?

Nechci se pouštět do toho, jak moc je pan prezident nemocný, všichni ostatně vidíme, že úplně v pořádku není. Co mi ale v této věci připadá opravdu zásadní a devastující pro nějaké rozumné vedení toho státu, je komunikace Hradu, tedy pánů Ovčáčka a Mynáře, kteří jsou svým způsobem zodpovědní, aby společnost dostala relevantní informace. Jestliže prezidenta vezou do nemocnice, každý normální člověk mu přeje, aby se uzdravil a jeho stav se zlepšil, ale nemůže se stát to, že hradní mluvčí místo komunikace dva dny píše žalmy na Twitter a uráží kde koho, kdo se normálně zeptá, zda je prezident v nemocnici plánovaně, nebo se stalo něco mimořádného. Tyto informace má veřejnost dostat. Vždyť jde o vrchního velitele ozbrojených sil.

Z toho, jak vídáme prezidenta v posledních měsících a dnech, přijde vám jeho prezentace důstojná výkonu pozice hlavy státu?

Není to důstojné jak pro něj, tak pro nás. Řada světových politických představitelů mohla mít jakýkoliv zdravotní handicap, ale dokázala se s tou situací vyrovnat jinak, než jak se s ní vyrovnává pan prezident i jeho okolí. To od počátku, kdy ještě pan prezident nemusel mít vozík, nebylo schopné uzpůsobit podmínky na oficiálních akcích tak, aby mohl prezident důstojně přijít a reprezentovat českou zemi. Je vidět, že jsou zcela nekompetentní a nemají tam co dělat. Nemluvě o všech nutných prověrkách, které kancléř Mynář dopsud nemá.

Co podle vás prezidenta ve výkonu funkce drží?

Myslím, že je to Zemanova mimořádná ješitnost a pak také motiv toho, že když se dáte na stranu pomsty, zla, destrukce, tak je to stejně silný motiv, jako když máte touhu udělat něco konstruktivního. Zemanovi to nedovoluje vystoupit a rozumně se podívat sám na sebe, na své okolí a na situaci, ve které země je, vyhodnotit si ten stav a sebe upozadit. To jeho osobnostní výbava neumožňuje.

Jaký vy osobně máte k prezidentovi vztah?

V posledních letech velmi vyhrocený. V počátku, kdy se ujal svého úřadu, jsem se snažila být neutrální, přestože mě nikdy nepřesvědčil, že je tím, koho chci za prezidenta. Přijala jsem tuto volbu, ale časem se čím dál silněji ukazovalo, že to byla špatná volba. Jednak tím, jakými se obklopil lidmi a pak také tím, jak se ujal výkonu úřadu zcela v rozporu s ústavním slibem, že bude jednat ve prospěch všech občanů. Vždyť on dělí české obyvatele na pražskou kavárnu, pak říká, že by postřílel novináře, jindy má výhrady proti těm, co nepijí a nekouří. Takže moje výhrady vůči němu sílí a to, co se odehrává v posledních letech, skoro hraničí s tím, že záměrně degraduje svůj výkon funkce.

Proč záměrně?

Svou funkci pojal tak, že si vyřizuje účty s těmi, kteří s ním nesouhlasí, nebo se proti němu postavili, nebo ho, dle jeho slov, v ČSSD podrazili. Být prezidentem proto, aby si vyřídil účty, tím ten výkon záměrně degraduje.

Zeman se nechal slyšet, že by si jako svého nástupce přál Babiše. Očekáváte, že se to stane?

Pořád jsem si myslela, že ano. Výš už nemůžete jít. Pokud máte nějakou ambici vyniknout, tak tohle je ta nejvyšší možná. Teď ale Babiš říkal, že na prezidenta kandidovat nebude. Já jsem mu ale nikdy nevěřila ani slovo, takže se nechám překvapit. Pokud by ale prezidentská funkce znamenala, že se vyhne stíhání a prodlouží si politickou imunitu, tak k tomu určitě sáhne. Nemluvě o tom, že by mohl vyhlásit abolici a sám sebe na věky zbavit stíhání v České republice, což je velice nebezpečné.

Vy už jste se rozhodla, zda budete v následujících prezidentských volbách kandidovat?

Uvažuji o tom, ale rozhodnutí nepadlo.
Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy