Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Němci zešíleli? Vyplatili 180 000 muži, který pomáhal teroristům připravit 11. září

Zdroj: Profimedia
+ Další 4 fotografie
deportace
Munír Mutasádik byl odsouzen za pomoc teroristům během útoku 11. září 2001. V loňském roce si odpykal trest v Německu a následně byl deportován do vlasti, hamburská věznice mu však vyplatila 7 tisíc eur, což v přepočtu dělá zhruba 180 tisíc korun. Deník Der Spiegel upozornil na to, že tím porušila mezinárodní protiteroristické sankce.

Mutasádik v Hamburku patřil do skupiny Muhammada Atty a později se s dalšími islamisty odstěhoval do Ameriky, kde 11. září 2001 unesli letadla, se kterými narazili do Světového obchodního centra v New Yorku a zaútočili na Pentagon. Tento útok se zapsal do dějin, zemřelo při něm více než 3000 osob.

Muníra Mutasádika jako jediného poslaly německé soudy za pomoc teroristům za mříže, a to až pět let po události. Mutasádik tvrdil, že se sice s Attou a dalšími islamisty přátelil, ale o jejich úmyslech neměl ponětí. Krátce po propuštění, které proběhlo v polovině října loňského roku, byl deportován do Casablanky v Maroku.

Jeho propuštění však doprovázelo i obrovské pochybení, Mutasádikovi totiž byly vyplaceny peníze z vězeňského účtu, na který si trestanci ukládají mzdu za práci ve vězení a kapesné, které činí 30 eur měsíčně. Muž, který spolupracoval s teroristy, si tak z vězení odnesl v přepočtu 180 000 korun. Němečtí novináři muže sice v Maroku vypátrali, co s penězi udělal, jim však sdělit nechtěl.

Hamburské státní zastupitelství zahájilo proti vězeňské správě vyšetřování kvůli porušení zákona o vnějších hospodářských vztazích, protože Mutasádik je téměř na všech seznamech teroristů světa. Vyplacení vězeňského účtu mu proto mělo být odepřeno.

Související články

Další články