Německá multikulturní politika zažila první prohru. Nikdo nechápe, o co tu přesně jde. Německo ústy Angely Merkel pozvalo do země válečné uprchlíky, když přišli, tak jim zabouchlo dveře.

Němci přiznali, že nedokážou příliv uprchlíků zvládnout. Jen během neděle dorazilo do Mnichova okolo 1400 lidí. V sobotu hranice do Německa překročilo dokonce 13 tisíc lidí.

A Němci se vyplašili a hranice zavřeli. Zatím jsou uzavřeny hranice mezi Německem a Rakouskem. Prý je to jen dočasné opatření, uvedl německý ministr vnitra Thomas de Maiziere. Zároveň se ale spekuluje, že uzavřeny budou hranice také s Polskem a Českou republikou.

To, na co upozorňovaly země Visegrádské čtyřky, se tak projevilo v praxi. Nemůžete domů zvást hosty, když nemáte dostatek postelí. Jenže co nyní? Hosté čekají před vratama a mají pocit, že mají právo sednout ke stolu. Navíc se blíží zima.

Zdá se, že Němci, kteří svou humanitou zřejmě tak trochu léčí komplex ze 2. světové války, přecenili své možnosti. Bude velmi zajímavé sledovat, zda Angela Merkel tento tlak ustojí. To, že udělala řadu brutálních chyb, možná vidí už i ona.

A také bude zajímavé sledovat reakci české vlády. Je totiž jasné, že pokud uprchlíci nemohou do Německa projít přes Rakousko, zkusí to přes Česko. Ministr vnitra Milan Chovanec už uvažuje o tom, že Česká republika hranici s Rakouskem také uzavře.