Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Němci se drží při zdi, Česko zatím nepodpoří. Litva a Lotyšsko naopak drží basu

Němci se drží při zdi, Česko zatím nepodpoří. Litva a Lotyšsko naopak drží basu
Zdroj: Profimedia
VRBĚTICE

Německo o ruském pozadí výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 jedná s členy Evropské unie a Severoatlantické aliance a o případné reakci vůči Moskvě se poradí se svými spojenci. Na dotaz ČTK to na dnešní tiskové konferenci řekla mluvčí německé vlády Martina Fietz. Naopak Litva, Lotyšsko a Estonsko jsou solidární s Českem. Česko tvrdí, že za explozí stojí tajné služby, což Rusko odmítá. Obě země si kvůli incidentu vypověděly diplomaty.

V této kauze je spolková vláda v úzkém kontaktu nejen s českou vládou, ale i s evropskými partnery a partnery v NATO, řekla Fietz s tím, že je společným zájmem incident plně objasnit. Jaké důsledky z toho vyplynou, o tom se budeme radit v okruhu našich spojenců, uvedla na dotaz ČTK, zda by i Německo podobně jako Slovensko mohlo solidárně vyhostit ruské diplomaty.

Opakovaný dotaz dalšího novináře, zda lze vykázání ruských diplomatů očekávat, ponechala Fietz bez jasné odpovědi. Nic dalšího k tomu dodat nemohu. Kauzu sledujeme a radíme se spolu se spojenci, dodala.

Fietz připomněla, že kancléřka Angela Merkel ve čtvrtek telefonicky jednala s českým premiérem Andrejem Babišem, který ji informoval o napjatých vztazích mezi Prahou a Ruskem. Kancléřka mu přislíbila solidaritu, řekla.

Spor Prahy s Moskvou dnes komentovala také mluvčí německého ministerstva zahraničí Maria Adebahr. Řekla, že šéf německé diplomacie Heiko Maas ve čtvrtek telefonoval svému novému českému protějšku Jakubu Kulhánkovi a že jedním z témat byly i vztahy s Ruskem. Adebahr zmínila, že německé diplomatické zastoupení v Moskvě jedná s tamním českým velvyslanectvím o tom, jak Česku pomoci zachovat chod moskevské mise.

Jiné země jsou s Českem solidární

Naopak Litva, Lotyšsko a Estonsko v solidaritě s Českem, které se dostalo do roztržky s Moskvou, nařídily celkem čtyřem ruským diplomatům, aby opustili jejich území. Podle agentury Reuters o tom informoval litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis a potvrdil to i jeho lotyšský kolega Edgars Rinkévičs.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy