Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) objevila na trhu masné výrobky, které obsahují méně masa, než je uvedeno na obalu. „Podíl masné složky, který výrobci uvádí ve zjištěných případech na obalu, je ve skutečnosti až o desítky procent nižší,“ řekl tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Prodejcům těchto falšovaných potravin navíc hrozí až milionové pokuty. Podle Kopřivy je situace poslední dobou mnohem horší než dříve. Většina potravin pochází z Německa, Polska, ale také Maďarska.

V rámci aktuální kontroly inspekce celostátním opatřením nařídila společnosti JIP východočeská, a.s., která provozuje síť prodejen potravin, aby neprodleně stáhla ze své tržní sítě potravinu Párky G&G Šunkové v balení 380 g, s označením data minimální trvanlivosti do 18. 12. 2017, distributor: P.S.P. Praha s.r.o., země původu: Německo.

Výrobce na obalu mj. uvedl, že obsah masa v balení je 85 %, laboratorní rozbor ale potvrdil přítomnost masa pouze ze 71,6 %. I při zohlednění nepřesnosti měření ve výši 7,1 % potravina nevyhovuje požadavkům právních předpisů, protože uvádí spotřebitele v omyl.

SZPI prodejci kromě stažení závadné šarže nařídila, aby před uvedením na trh nechal na obsah masa laboratorně otestovat tři následující šarže předmětného výrobku, a to na vlastní náklady. S kontrolovanou osobou SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty.