Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Němci a Francouzi k nám posílají hnusy. Na trhu se objevily falšované sýry!

Nemáte tyhle mléčné výrobky doma i vy?
Zdroj: szpi.cz
+ Další 4 fotografie
Na českém trhu se objevuje stále více falšovaných potravin. Tentokrát se k nám dostaly závadné sýry z Německa a Francie. Nemáte tyhle hnusy doma i vy?

Do Česka se neustále dostávají závadné nebo falšované potraviny. Nejčastěji nám je posílají Němci, Poláci a teď dokonce i Francouzi. Ať už se jedná o maso, párky, ryby nebo mléčné výrobky. Objevily se v řetězcích Penny Market, Tesco, Kaufland, Ahold a Billa. Tyto potraviny by nežrala ani kočka.

Vzhledem k velkému počtu zjištění falšovaných mléčných výrobků z dovozu Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pokračuje v intenzivních kontrolách tohoto segmentu na tuzemském trhu.

„Typickým způsobem falšování je snížení podílu tzv. sušiny a tuku v sušině. Mléčný tuk je nejnákladnější složkou výrobku a snížení jeho podílu o několik procent zásadně mění charakter potraviny. Je-li skutečný podíl sušiny nebo tuku v sušině mléčného výrobku nižší, než kolik uvádí výrobce na obalu, jedná se klamání spotřebitele,“ řekl tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Při aktuálních kontrolách inspekce zjistila následující šarže nevyhovujících mléčných výrobků.

PRÉSIDENT Rondelé Noix de Dordogné – Čerstvý sýr s vlašskými ořechy z kraje Dordogne – s označením data použitelnosti do 26/07/16, distributor: Lactalis CZ, s.r.o., země původu: Francie. Výrobce uvedl podíl sušiny 45 %, ale laboratorní analýza potvrdila pouze 42,6 %. Výrobek se nacházel v distribuci společnosti Penny Market, s.r.o.

LIGHT PHILADELPHIA SMETANOVÝ SÝR – s označením data použitelnosti do 10.08.2016, prodávající: ALIMPEX FOOD, a.s., země původu: Německo. Výrobce uvedl podíl tuku v sušině 38,5 %, laboratorní analýza ale potvrdila pouze 28,7 %. Výrobek se nacházel v distribuci společnosti Tesco Stores ČR, a.s.

Tvaroh ochucený žampiony – s označením data použitelnosti do 07. 07., prodávající: Kaufland Česká republika, v.o.s., země původu: Německo. Výrobce uvedl podíl tuku v sušině 40 %, laboratorní analýza ale potvrdila pouze 36,5 %. Výrobek se nacházel v distribuci společnosti Kaufland Česká republika, v.o.s.

Camembert Royal Loubek – s označením data minimální trvanlivosti do 21/06/2016, prodávající: LAKTOIMEX, spol. s r.o., Praha. Výrobce uvedl podíl sušiny 63 %, ale laboratorní analýza potvrdila pouze 45,3 %. Výrobek se nacházel v distribuci společnosti AHOLD Czech Republic, a.s.

Cheesy Singles witth Cheddar, 200 g, Tavený sýr se sýrem Cheddar – s označením data minimální trvanlivosti do 19. 06. 2016, výrobce: Bonifaz Kohler GmbH D-88161 Lindenberg, země původu: Německo. Výrobce uvedl podíl sušiny 49 %, ale laboratorní analýza potvrdila pouze 47,3 %. Výrobek se nacházel v distribuci společnosti BILLA, spol. s r. o.

S kontrolovanými osobami inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty. Vzhledem k tomu, že se to stává poměrně často, SZPI zpřísnila kontroly potravin z dovozu.

Související články

Další články