Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Nemáte na nové auto? Kupte si ojeté! Víme, na co si dát při koupi pozor

Zdroj: firemniauta.cz

Čeho si všímat při nákupu ojetého vozu a jak se vyvarovat zbytečným nákladům při jeho financování? Zjišťovali jsme to pro vás u společnosti Centrum ojetých vozů ALD Automotive

Co všechno je dobré prohlédnout při pohledu zvenku?

Z vnějšího pohledu si dobře prohlédněte výrobní značky na oknech. Nejen že je na nich uveden rok výroby, ale pokud není k dispozici záznam o výměně nebo nehodě, pak by měla být všechna skla označena shodně.

Pokud naleznete odlišnou značku na některém z oken vozu, pak věnujte zvýšenou pozornost příslušné části karoserie. Jestliže je k dispozici hever nebo nájezdová rampa, pak věnujte pozornost i stavu podvozku, korozi, zjevným zásahům a poškozením. Není-li tato možnost k dispozici, pak není žádnou výjimkou požádat o převezení automobilu do servisní dílny, která Vám tuto prohlídku umožní. V motorovém prostoru a v kufru vozu si všímejte především šroubů a míst svarů, kde se setkávají jednotlivé části karoserie. Šrouby by měly být na obou stranách karoserie ve shodném stavu, zpravidla kryté shodnou barvou nebo povrchovou úpravou proti korozi, svary nepřebrušované a rovněž ošetřeny shodnou barvou jako příslušná část karoserie.

Na co se soustředit v interiéru?

Interiér by měl vykazovat opotřebení přiměřené udávanému stáří a počtu najetých kilometrů. Tři roky starý vůz, který má na tachometru šedesát tisíc kilometrů a má zcela sešlapány pedály a jehož hlavice řadicí páky je ohmataná až na kov, nepůsobí důvěryhodně. Je pak jistě na místě požádat prodávajícího o vysvětlení.

Jako dobrá kontrola stáří vozu poslouží také například i výrobní štítky bezpečnostních pásů, na nichž je opět uveden rok výroby. Mnoho o historii vozu vám může napovědět i pohled pod koberečky a čalounění. Drobné části skla svědčí o nehodě a nečistoty mohou poukazovat na způsob používání vozu a prostředí, ve kterém se vůz pohyboval. Zaschlé bahno na těžko dostupných místech automobilu může svědčit o jeho zatopení a pouštní písek v ojetém voze také není v těchto zeměpisných šířkách zcela typický.

Na naše otázky nám odpovědělo Centrum ojetých vozů ALD Automotive. Společnost, která prodává auta po skončení leasingu. To znamená auta, která se koupila nová v ČR, celý svůj život byla v majetku leasingové společnosti, mají kilometry pod kontrolou a je známá jejich historie. Po skončení leasingu se prodávají dál. Jsou to jediná ojetá auta na trhu, u kterých je naprosto jistý původ a historie.

Související články

Další články