Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Nelegálních migrantů v Česku přibývá: Jejich počet vás zaskočí

Mezi uprchlíky a Syřany to vře.
Zdroj: Profimedia
migrační krize
Za letošní rok přibylo v České republice nelegálních migrantů, kteří tu žijí nebo přes Česko cestují do cílové destinace, kterou je v drtivé většině případů Německo. Do září odhalila policie 4273 migrantů, což je o 645 víc než loni. Jedná se tak o 15procentní nárůst.

Migranti nejčastěji putují z Afghánistánu, Iráku, Sýrie, Íránu a Jemenu. Na počet migrantů v roce 2015, kdy Evropu zasáhla migrační krize, aktuální počty ale nemají. Letos se zvýšil logicky počet chycených migrantů při tranzitu. Těch policie odhalila skoro 200, což je oproti loňsku čtvrtinový nárůst.

Podle deníku Právo, který vychází z údajů cizinecké policie, jsou v této době také časté záchyty migrantů na letištích. Hodně nelegálních migrantů bylo odhaleno na trase z Atén. Nejčastěji se podle údajů k nám dostávají ze Slovenska. Na třetím místě v migračních trasách skončilo Rakousko.

Způsob transferu migrantů se za čtyři roky hodně proměnil. V roce 2015 využívali především vlaky. Poté je vystřídali za auta, autobusy a převaděče. Letos bylo nejvíc migrantů chyceno v nákladních autech. Do září jich bylo 79.

„Další v pořadí byla letadla (51 osob), vlaky (25 osob), autobusy (23 osob) a osobní auta (14 osob),“ sdělila webu Novinky.cz mluvčí cizinecké policie Renata Grecmanová. I když je nyní počet migrantů daleko nižší, než tomu bylo před 4 lety, není vyloučeno, že se to změní.

Proto policie a další bezpečnostní složky začaly nacvičovat, jak by vypadalo "případné znovuzavedení kontrol na hranicích a registrace příchozích migrantů".

"Po prvotním vyhodnocení je zřejmé, že pokud by v budoucnu nastala takováto hrozba, jsme připraveni plnit stanovené úkoly a spolupracovat s ostatními složkami, které jsou uvedené v operačním plánu,“ řekla mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy