Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Nela Slováková poslala na libereckou univerzitu právníka: Absurdní, za výsledky měření si stojíme, vzkázali

Nela Slováková poslala na libereckou univerzitu právníka: Absurdní, za výsledky měření si stojíme, vzkázali
Zdroj: Nela Slováková archiv
+ Dalších 16 fotografií
byznys s rouškami
Brněnská podnikatelka Nela Slováková (30) chtěla dle svých slov během koronavirové krize pomoci lidem s nedostatkem hygienických potřeb, a proto začala prodávat roušky, o kterých na sociálních sítích prohlašovala, že jsou stejně účinné jako respirátory FFP3, obsahují aktivní stříbro a lidi skutečně ochrání. Redakce eXtra.cz nechala roušky Slovákové otestovat na Technické univerzitě v Liberci a následná analýza ukázala, že roušky z dílny Nely Slovákové jsou stejně účinné jako kus bavlněného trika nebo obyčejné roušky. Bývalá účastnice Hotelu Paradise na univerzitu poslala právníky, ale škola si stojí za tím, že v testech nijak nepochybila a analýza byla provedená podle všech náležitostí.

Nela Slováková (30) se od března ocitá ve velkých problémech kvůli prodeji vlastních roušek. Během koronavirové krize potenciálním zákazníkům tvrdila, že její roušky obsahují aktivní stříbro, které je před virem dostatečně ochrání.

"Pokud si nějaké trdlo myslí, že ušitá rouška doma na stroji zachrání nebo pomůže, tak nepomůže. Ani trošku. Rouška ušitá z domácího trička vám bude k ničemu,“ tvrdila Nela Slováková lidem na sociálních sítích.

"Konzultovala jsem se svým dodavatelem látek materiál potřebný k výrobě roušek s dostatečnou ochranou a jsem ráda, že se mi to podařilo," ujišťovala veřejnost s tím, že jsou její roušky stejně účinné jako respirátory FFP3.

"Zjišťovala jsem veškeré certifikáty a náležitosti, které ty roušky musí obsahovat a roušky typu FFP3, která je dostačující, tak stejně tak je dostačující rouška s aktivním stříbrem, to jsou naše roušky nebo s uhlíkem či nanomateriálem."

Analýza roušek ukázala pravdu

Redakce eXtra.cz u Nely Slovákové zakoupila roušky a nechala je podrobit analýze na Technické univerzitě. "Podle výsledků je patrné, že ani kontrolní, ani látka s aktivním stříbrem nevykazovala rozdíl, a tudíž nebyla prokázána její antibakteriálnost. Z tohoto lze usuzovat, že textilie s aktivním stříbrem neobsahovala žádné částice stříbra nebo tyto částice nebyly pevně vázány na textilii a již se v aktivní vrstvě nevyskytovaly," píše se v oficiálním protokolu

Nela Slováková slibovala a slibovala...

Bývalá účastnice Hotelu Paradise na Instagramu apelovala na lidi, ať nevěří bulvárním médiím, že se od ní brzy dozvědí pravdu. V jednom ze svých videí jasně řekla, že se za své roušky nikdy omlouvat nebude a certifikáty brzy dodá.

"Už mám v podstatě hotové certifikáty (na roušky) i na sebe, takže potom se budou všichni divit. Budou zhruba za týden,“ napsala redaktoru eXtra.cz v polovině června. Nyní je polovina července a Slováková certifikáty doposud nepředložila.

Liberecká fakulta si za svým rozhodnutím stojí

Redakce se následně obrátila na tiskového mluvčího Technické univerzity v Liberci Radka Pirkla a požádala jej o vyjádření. "Na TUL se koncem června obrátil právní zástupce firmy Neonky, s.r.o., s výzvou k vyjádření. Právní zástupce žádal o bližší informace ke zvolené metodě testování a k tomu, zda to byla TUL, kdo testoval produkt firmy Neonky, a zda to byl skutečně produkt od firmy Neonky. Vyjádření jsme právnímu zástupci podali minulý týden. Když to shrneme, předmětem sporu je pro univerzitu klasická, rutinní zakázka na měření na objednávku, které v našich laboratořích provádíme běžně," řekl mluvčí eXtra.cz.

"Přijde nám absurdní, že Technickou univerzitu v Liberci, která v čase koronakrize jako jedna z prvních začala velmi rychle řešit akutní nedostatek roušek ve svém kraji a pak i v ČR, za což se jejím vědcům nedávno dostalo ocenění od Fóra dárců i od hejtmana Libereckého kraje a také ocenění v podobě připomínkové expozice 'Děkujeme českým technikům' ve foyer Národního technického muzea, se nyní někdo snaží popotahovat v médiích právě v souvislosti s rouškami. Za výsledky měření si stojíme, objednanou zakázku jsme vypracovali podle všech náležitostí," dodal.

Souboj liliputů na Clash of the Stars: Malej Zmijozel hubne, Obr mluví o tiché vodě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy