Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Nejznámější vražda v Česku. Podívejte se na místo, kde zemřel kmotr Mrázek

František Mrázek: Podívejte se na místo, kde zemřel známý kmotr
Zdroj: se souhlasem ČT, Martin Procházka/ eXtra.cz, koláž eXtra
+ Dalších 5 fotografií
GALERIE

Nenápadné místo v Durychově ulici na pražském sídlišti Lhotka nevypadá nijak zvláštně, znají ho ale všichni, kteří v roce 2006 alespoň koutkem oka zahlédli zprávy. Odehrála se tu totiž jedna z nejznámějších vražd moderních českých dějin. Před svou firmou zde zemřel kontroverzní podnikatel a významná postava českého podsvětí František Mrázek. Redakce eXtra.cz se vrátila na místo činu.

Píše se 25. ledna 2006, už se setmělo a František Mrázek opouští velkou vilu, která byla sídlem hned několika jeho firem. O svůj život je zvyklý se bát, už čtyři roky zpět se jej pokusil někdo zastřelit. Od té doby jezdí opancéřovaným autem. Ani to mu však tentokrát nepomáhá. Než dojde do svého mercedesu, ozývá se střelba a Mrázek padá k zemi beze známky života.

Vyšetřování

Rozjíždí se obrovská policejní akce. Během pár minut se to v okolí hemží policejními auty, ale vyšetřovatelé už vědí, že tohle nebude případ na pár hodin či dnů. Na první pohled jde o naprosto profesionální práci. Ihned po vraždě pracují policisté se dvěma verzemi. První je odstřelovač s puškou, který Mrázka zlikvidoval na velkou vzdálenost, druhá je tichý vrah s pistolí, který jej naopak zavraždil na pouhých pár metrů.

Tlak a zápach síry

Podle výpovědi Mrázkova řidiče, který osmačtyřicetiletého podnikatele patrně naposledy viděl naživu, mu kolem ucha něco prosvištělo, cítil obrovský tlak. Také cítil spálenou síru. Kulka neomylně trefila Mrázka do těla a způsobila devastující zranění vnitřních orgánů. František Mrázek neměl šanci přežít, umírá krátce po osmé hodině večer jen pár metrů od svého obrněného auta.

Proč zemřel?

Podle všeho šlo o ústecký chemický podnik Setuza. Podnik ovládal právě Mrázek s Tomášem Pitrem. To, jak s podnikem naložit, mělo být právě sporem mezi tehdejšími partnery a než se podnikem stihla zabývat Česká konsolidační agentura, Mrázek byl po smrti.

Mrázkův vrah nebyl dodnes dopaden. Nikdy nebyl ani označen člověk, který si měl u neznámého zabijáka vraždu objednat, ačkoliv teorií je hned několik. Nakolik jsou ale pravdou a nakolik pouhou spekulací, je těžké určit. A s ubíhajícím časem se šance na zvrat ve vyšetřování vytrácí víc a víc. Podivná smrt mafiánského bosse Mrázka tak bude velkou záhadou zřejmě i nadále.

V galerii uvidíte místo, kde byl Mrázek zastřelen.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy