Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) StarDance 2019 Extra Host (pořad) sametová revoluce

Nejnovější kauzy

Nejzáhadnější rukopis světa, který inspiroval Dana Browna, rozluštila Češka!

Světoznámý rukopis, který inspiroval slavného autora k napsání
bestselleru. Jeho tajné písmo odhalila Češka Irena Hanzíková!!
+ Další fotografie
Nejzáhadnější kniha světa, která je předlohou k Brownovu románu Ztracený symbol, byla rozluštěna. Češka Irena Hanzíková tvrdí, že odhalila tajemství tajného rukopisu. Podle ní se nejedná o herbář, jak předpokládají vědci po celém světě, a všechny hypotézy jsou mylné. Jedná se o knihu, která odhalí tajemství života.

Voynichův rukopis, pravděpodobně nejslavnější a nejzáhadnější svazek světa, je ilustrovaná kniha, psaná neznámým písmem či jazykem, které se doposud nepodařilo rozluštit. Podle vědců vznikla v polovině 15. století a byla pojmenována podle Wilfrida Michaela Voynicha, sběratele, který ji objevil v Itálii roku 1912. Od té doby je středem zájmu vědců, kryptologů a také autorů po celém světě.

Zdroje uvádějí, že prvním majitelem knihy byl na počátku 17. století Georgius Barschius neboli Jiří Bareš, který žil v Praze. Po jeho smrti rukopis putoval mezi českými majiteli, jedním z nich byl údajně i císař Rudolf II., až doputoval do univerzity v Yale. Je tedy možné, že kniha pochází ze zemí českých.

Irena Hanzíková nemá žádnou překladatelskou praxi, ale tvrdí, že luštění rukopisů je jejím koníčkem. Sama pro sebe se například věnovala ruským povídkám z 15. století, zápiskům z Bible z roku 1577 nebo třeba záhadným znakům ve zdech hradu Zvíkov, které se přestaly luštit. Luštění je prý velice zdlouhavý a náročný proces, který trvá týdny až měsíce. Někdy probdí celé noci a přes den přemýšlí. Vyžaduje naprostý klid a soustředění. Irena údajně tuší, kdo je autorem rukopisu, tuto informaci si však bedlivě střeží.

V Čechách se tematiky ujal záhadolog Arnošt Vašíček, který s režisérem Jiřím Strachem napsal třídílný televizní film Ztracená brána, kde hlavní role ztvárnili Ivan Trojan, Aňa Geislerová a Jiří Dvořák, kteří řeší sériové vraždy kvůli záhadné rostlině ze stránek tajného herbáře.

Zdali je Irenina překladatelská činnost věrohodná či nikoliv, není možné nijak prověřit vzhledem k faktu, že je jedinou osobou na světě, které se údajně podařilo tento světoznámý tajný rukopis rozluštit. Dle jejích slov jí budeme prý muset věřit.

Mohlo by vás zajímat

Další články