Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Nejvhodnější počasí na dovolenou v Česku: Meteoroložka prozradila, kdy na vodu a do hor

Nejvhodnější počasí na dovolenou v Česku: Meteoroložka prozradila, kdy na vodu a do hor
Zdroj: archiv
+ Další 4 fotografie
Prázdninová předpověď počasí
Vzhledem k uplynulým událostem to vypadá, že většina Čechů stráví prázdniny v naší domovině. Do zahraničí se vydají jen ti nejodvážnější. A protože je plno možností, jak si užít báječnou dovolenou i v Česku, kontaktovali jsme meteoroložku Dagmar Honsovou, aby nám prozradila, jaké aktivity bude nejvhodnější naplánovat na dané měsíce.

Většina Čechů se vzhledem k situaci kolem pandemie koronaviru letos na dovolenou do zahraničí nechystá a mnozí už plánují letní dovolenou v Česku. Meteoroložka Dagmar Honsová pro eXtra.cz prozradila, jaká je předpověď počasí podle statistik za posledních 30 let.

Na vodu hned v červnu

Pokud plánujete letos vyrazit na vodu, měli byste tak učinit hned v červnu. Sucho se totiž každoročně prohlubuje během letních měsíců a jeho vrchol většinou nastává v srpnu nebo v září. Nejlepší tedy je vyrazit na vodu hned v červnu, kdy jsou průtoky v řekách nejvyšší.

Nejlepší noci se v červnu vyskytují většinou kolem letního slunovratu, tedy kolem 20. června. V tomto období nebude nouze ani o tropické noci. Nejnižší noční teplota neklesá pod 20 °C.

Horské túry

Ideální období na horské túry je podle meteoroložky ve druhém červencovém týdnu. Ze statistik vychází, že dovolená v horách je nejideálnější právě v tomto období. Bývá nejmenší pravděpodobnost srážek i bouřek. Tím pádem nastávají dobré podmínky pro vysokohorské túry. Také je dobrá dohlednost.

Začátek července bývá naopak v horských oblastech relativně deštivý. Říká se, že v tom má prsty ještě medardovské deštivé počasí.

Začátek srpna vhodný na koupačky

Ze statistik vychází, že nejteplejším obdobím prázdnin bývá začátek srpna. V prvním srpnovém týdnu je šance na nejvyšší počet tropických dnů, tedy dny s teplotou přes 30 °C.

Jestliže máte v plánu strávit dovolenou u vody, ideální je cílit na toto období. I závěr července a druhý srpnový týden často vychází s letními nebo tropickými teplotami. Můžeme očekávat, že v tomto období bude nejvyšší teplota vody v přírodních nádržích.

Kdy na výlet?

Pokud plánujete volno spojené s výlety do přírody, na hrady a zámky, je dobré si ho vybrat až ve druhé polovině srpna. Z dlouhodobých statistik vyplývá, že teploty v tomto období se nejčastěji pohybují kolem letní hranice, tedy 25 °C.

Meteoroložka upozorňuje, že i v tuzemsku je důležité používat opalovací krémy. UV index podle slov Honsové v létě dosahuje stejně vysokých hodnot u nás jako ve Středozemí. Kolem poledne mohou sluneční paprsky spálit citlivou kůži již během dvaceti minut, jestliže nebude patřičně ochráněna.

A kam na dovolenou plánujete letos vyrazit vy? Dejte nám vědět do komentářů.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy