Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Nejvhodnější investice pro začátečníky – jak porazit inflaci a zhodnotit své úspory?

Nejvhodnější investice pro začátečníky – jak porazit inflaci a zhodnotit své úspory?
Zdroj: Pixabay

Peníze na bankovním účtu neustále ztrácejí svou hodnotu. Může za to inflace, tedy nárůst cenové hladiny. Má-li člověk dostatečně velký finanční obnos k tomu, aby uplatil své měsíční výdaje, je na čase začít zbylé peníze zhodnocovat. Do čeho jako začátečník investovat?

Ačkoliv to není na první pohled znát, úspory na bankovních účtech postupně ukrajuje inflace. Nechá-li člověk ležet peníze ladem, může postupem času přijít o nemalou částku. Spořicí účty, které dříve představovaly jednoduchou variantu pro obstojné a bezrizikové zhodnocení peněz, se dnes již vůbec nevyplatí.

Lidé, kteří chtějí své úspory nechat vydělávat místo toho, aby na své hodnotě ztrácely, mohou využít hned několik možností zhodnocení peněz, které jsou vhodné i pro úplné začátečníky. Více informací ze světa investic si lze přečíst na webu Vpenize.cz.

Do čeho investovat?

Investice je vždy spojena s určitou mírou rizika. Při výběru investičního produktu je potřeba zvážit, jak vysoké riziko je člověk schopen podstoupit. Platí, že čím vyšší risk, tím vyšší je možný zisk, ovšem samozřejmě také ztráta.

Investiční produkty, které jsou doporučovány v tomto článku, patří mezi nejbezpečnější na trhu. Jsou tedy vhodné pro ty, kteří chtějí ochránit své peníze před rostoucí inflací, nějaké obrovské výnosy však z těchto investic nelze očekávat.

Jako investice pro začátečníky se nabízí státní dluhopisy, podílové fondy, ETF fondy nebo investice do zlata.

Státní dluhopisy

Státní dluhopisy jsou nejstabilnějším, a tím pádem nejméně rizikovým investičním produktem na trhu. Vydavatel dluhopisu si jeho prostřednictvím půjčuje od věřitele finanční prostředky. Státní dluhopisy fungují na principu, že si občan koupí od státu část jeho dluhu na určité období.

Jelikož jsou státní dluhopisy velmi bezpečnou investicí, nelze očekávat příliš vysokou míru zhodnocení. Navíc v důsledku své dlouhé doby splatnosti (pro ČR asi 10 – 15 let) nejsou příliš likvidní. Velmi oblíbené jsou však protiinflační státní dluhopisy, které investici ochrání před vlivy inflace a navíc přidají marži 0,5 %.

A kde státní dluhopisy koupit? Sehnat je lze u oficiálních distributorů nebo skrze elektronický přístup ke správě majetkového účtu. Oficiálními distributory dluhopisů MFČR jsou například ČSOB nebo Česká spořitelna.

Nejvhodnější investice pro začátečníky – jak porazit inflaci a zhodnotit své úspory?


Státní dluhopisy k prodeji nabízí ČSOB a Česká spořitelna.

Podílové fondy

Další z variant poměrně bezpečných, nicméně již lukrativnějších investic jsou podílové fondy. Jde o fondy, které skupují tzv. podkladová aktiv (nejčastěji akcie). Investor si může koupit určitý podíl z tohoto fondu. Podílové fondy nejčastěji provozují banky, lze tak pohodlně investovat peníze přímo u svého poskytovatele bankovních služeb.

Do podílových fondů je možné odvádět pravidelné částky, které umožní kontinuální zhodnocení peněz. Velkou nevýhodou tohoto typu investice jsou poplatky. Platí se za vstup do podílového fondu, stejně jako za jeho vedení.

ETF fondy

ETF fondy jsou velmi podobné podílovým fondům, s tím rozdílem, že ETF fondy nejsou spravovány bankou, avšak podkladová aktiva nakupují podle algoritmů. ETF fondy fungují tak, že prakticky kopírují již zavedené burzovní indexy. Například fond QQQ odpovídá technologickému indexu Nasdaq 100.

Investice do zlata

Další z variant investic pro začátečníky je zhodnocení peněz v drahých kovech. Zlato patří mezi nejoblíbenější komodity. Pro investici do zlata není potřeba kupovat zlato fyzicky, stačí do nakoupit pouze virtuálně na volně přístupných online burzách.

Investovat lze však samozřejmě také do reálných forem zlata například do zlatých mincí, slitek, cihel nebo šperků.

Například zlaté mince mají také sběratelskou hodnotu, koupit je lze na specializovaných e-shopech nebo přímo od České národní banky na webu ceskamincovna.cz. Do zlata lze v dnešní době investovat také jednoduše na trhu s komoditami.


Související články

Další články