Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Největší výpadek Facebooku za posledních 13 let: Proč k tomu došlo a unikala uživatelská data?

Doktor Facebook zasahuje čím dál častěji.
Zdroj: Facebook
Blackout

V pondělí odpoledne zasáhl sociální sítě Facebook, Instagram a WhatsApp obří výpadek na více než šest hodin. Problémy zaznamenali uživatelé po celém světě. Kolem čtvrté hodiny ranní oznámil Facebook, že se vrátil do běžného provozu. Zároveň se omluvil za vzniklé problémy a uvedl, že během odstávky neunikala žádná uživatelská data,.

Po zhruba sedmi hodinách naprostého výpadku začaly sociální sítě Facebook, Instagram a WhatsApp opět fungovat. Uživatelé po celém světě si začali stěžovat na problémy v pondělí krátce před 17:00 SELČ. Kolem úterní jedné hodiny se začaly služby vracet do normálu a po čtvrté hodině ranní společnost Facebook oznámila návrat k běžnému provozu.

„Naše služby jsou nyní online a aktivně pracujeme na jejich úplném vrácení do běžného provozu. Chceme v tuto chvíli vyjasnit, že hlavní příčinou tohoto výpadku byla chybná změna konfigurace. Nemáme také žádné důkazy o tom, že by byla v důsledku této odstávky ohrožena uživatelská data,” uvedl Facebook v oficiálním prohlášení.

Chybná změna konfigurace

Podle Facebooku stála za chybou chybná změna konfigurace. „Naše technické týmy zjistili, že se změnily konfigurace na páteřních routerech, které koordinují síťový provoz mezi našimi datovými centry. To způsobilo problémy, které přerušily komunikaci. Narušení síťového provozu mělo za následek kaskádový efekt a služby se tak zastavily,” uvedlk Facebook jak citoval web ABC News.

Podle serveru CNBC jde o nejhorší výpadek Facebooku od roku 2008, kdy problém trval celý den. Jenže tehdy službu využívalo „pouhých” 80 milionů uživatelů. V současnosti má 2,9 miliardy měsíčních aktivních uživatelů.

Související články

Další články