Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Největší travička v historii: Giulia má na svědomí smrt více než 600 mužů

Ženy si v minulosti chodily pro nápoje lásky i různé jedy.
Zdroj: commons.wikimedia.org/public domain
královna jedů

Giulia Tofana patřila mezi profesionální travičky 17. století, která prodávala svůj charakteristický nápoj manželkám, které chtěly zabít své manžely. Jejím prostřednictvím podle webu allthatsinteresting.com zemřelo přes 600 mužů. Udělalo to z ní jednoho z nejplodnějších vrahů v historii.

V tehdejší době byly ženy v Itálii brány jako předměty. Vznikaly svazky bez lásky, kde o domácí násilí nebyla nouze. Dámy měly pouze tři možnosti, jak si zajistit společenské postavení a finanční zajištění - vdát se, stát se prostitutkou a nebo dobře situovanou vdovou, k tomu však potřebovaly první krok.

Pro mnoho žen bylo postavení vdovy tou nejlepší variantou. Naštěstí pro ně tu byla Giulia Tofana.

Temná historie travičky

O Tofaně není moc známo. Podle některých zdrojů se narodila někdy kolem roku 1620 v Palermu. Už její matka byla obviněna z vraždy svého manžela a nakonec i popravena. Stejný osud potkal později i ovdovělou Giulii, která se s dcerou později přestěhovala do Říma.

Travička po vzoru své matky a pravděpodobně i podle jejího receptu začala prodávat smrtící odvary, které maskovala jako kosmetické produkty. Jedy prodávala v krásné skleněné lahvičce s obrázkem svatého Mikuláše. Zákaznice znaly výrobek jako Aqua Tofana, ale na lahvičce stálo Manna svatého Mikuláše z Bari, což byl v té době ve skutečnosti oblíbený léčivý olej.

Aqua Tofana byla bezbarvá směs bez chuti, která mohla zabít člověka pouhými čtyřmi kapkami. Geniální byl však fakt, že nebyla rozpoznatelná ani po smrti. Když došlo na pitvu, nikoho nenapadlo, že by příčinou úmrtí mohl být jed. Lahvička obsahovala kromě arzeniku také olovo a rulík zlomocný. Přesný poměr látek však není znám.

První dávka, kterou ženy smíchaly s nějakou tekutinou, vyvolala slabost a vyčerpání. Další způsobila bolesti žaludku, extrémní žízeň, zvracení a úplavici. Konečně s třetí či čtvrtou byl osud oběti zpečetěn.

Tofanu prozradila polévka

Kdyby nebylo jedné nebožačky, možná by na Tofaninu „obživu“ nikdo nepřišel. Jak vypráví legenda, v roce 1650 podala žena svému manželovi misku polévky s kapkou Aqua Tofana. Než si však její manžel mohl vzít lžíci, žena změnila názor a prosila ho, aby to nejedl.

To v něm vzbudilo podezření a manželku týral tak dlouho, dokud se nepřiznala k otravě jídla. Okamžitě ženu vydal úřadům, kde ji čekalo další mučení. Nebohá žena v bolestech přiznala, že koupila od Tofany lahvičku Aqua Tofana.

Když byla travička dopadena, čekalo ji brutální mučení, během něhož se přiznala k zabití více než 600 lidí použitím a prodejem svého jedu v letech 1633 až 1651. Můžeme jen hádat, zda obětí nebylo víc.

Giulia byla popravena na náměstí Campo de' Fiori v Římě v roce 1659 spolu se svou dcerou a třemi jejími pomocníky. Kromě toho bylo také popraveno více než 40 zákaznic z nižší třídy. Ženy z vyšší společnosti byly buď uvězněny, nebo trestu unikly úplně.

Zdroje:

allthatsinteresting.com

zoommagazin.iprima.cz

freaked.com

Související články

Další články