Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karlos Vémola koronavirus Extra Host (pořad) Utýraný Mareček z Loun

Nejnovější kauzy

Největší trápení hvězdy filmu Pane, vy jste vdova: Jiří Sovák si ho s sebou vzal do hrobu

Zdroj: csfd.cz
+ Další 3 fotografie
Filmová legenda
Neodolatelný cholerik, herec Jiří Sovák, který do hereckého nebe odešel před téměř devatenácti lety, patřil k našim nejlepším bavičům. Jeho osobnost, humor i lidskost zbožňovali jak diváci, tak jeho okolí. Jediný, s kým se do smrti nedokázal shodnout a usmířit, byl jeho syn Jiří Schmitzer.

Jiří Sovák, vlastním jménem Jiří Schmitzer, se narodil v 27. prosince 1920 v Praze do rodiny hostinského a kuchařky. Tatínek chtěl mít ze syna hoteliéra, ale malému Jiříkovi učarovalo herectví. V devatenácti letech proto odešel z domova, živil se jako dělník a souběžně vystupoval s ochotnickými soubory. Absolvoval Státní konzervatoř v Praze a během okupace si změnil jméno.

V roce 1943 získal své první velké divadelní angažmá v Horáckém divadle v Třebíči a velkou kariérní příležitostí pro něj bylo působení v Divadle E. F. Buriana, z něhož později přešel do Divadla na Vinohradech a také do Národního divadla, kde působil až do roku 1983. Zejména v sedmdesátých letech sklízel úspěchy u televizních diváků.

Tehdy se objevoval v mnoha komediích, například ve filmu Marečku, podejte mi pero!, Což takhle dát si špenát, Pane, vy jste vdova nebo Co je doma, to se počítá, pánové. Nezapomenutelný byl také seriálech Chalupáři či Byl jednou jeden dům. Úspěch na kariérním poli ale u Sováka vyvažoval nepříliš šťastný osobní život. Z prvního manželství, které zkrachovalo, měl syna Jiřího. Druhý vztah také neznamenal lásku na celý život. Tou se nakonec stala až hercova třetí vážná známost, mladá učitelka Andulka.

Tu Sovák později pojal za manželku. Anna to s ním neměla jednoduché, a to zejména kvůli jeho vytíženosti a mrzutosti a také kvůli lásce k alkoholu. S třetí ženou Jiří Sovák děti neměl. Podle slov jeho kolegů je ani neměl příliš v lásce. Nehezký vztah jej pojil i s jeho synem, hercem Jiřím Schmitzerem, který mu nedokázal odpustit to, že odešel od jeho maminky.

Neshody mezi otcem a synem se navíc prohloubily poté, co Schmitzer v roce 1976 v opilosti způsobil dopravní nehodu, při které přišel o život člověk. Sovákův syn byl odsouzen na tři roky odnětí svobody a herec se k němu otočil zády v momentě, kdy potřeboval podpořit. Jiří Sovák zemřel 6. září roku 2000 ve věku nedožitých 80 let a ani v den jeho pohřbu se s ním jeho syn Jiří nepřišel rozloučit.

Související články

Další články