Největší soukromá sbírka tanků v Evropě míří na Ukrajinu. Podnikatel z Belgie je měl roky v garáži
Soukromá firma, která je vybavená jako skoro žádná jiná armáda světa. Tak by se dala charakterizovat firma OIP, jejíž majitel skupoval starší kousky bojové techniky od evropských vlád a sázel na to, že jednou budou, byť starší tanky, potřeba. Teď to vypadá, že arzenál, který čítá třeba padesát německých Leopardů, půjde zpět do boje - na Ukrajině.
Desítky kusů techniky
"Mnoho z těchto tanků tu stojí několik let. Teď snad přišel čas, aby konečně zažily nějakou akci na Ukrajině," říká deníku Guardian, který reportáž ze vskutku unikátního místa zpracoval. Všechna technika je nashromážděná v jednom skladišti v belgickém městečku Tournai. "Tady máme padesát Leopardů 1, máme také 38 německých tanků Gepard nebo 112 rakouských lehkých tanků SK-105," říká hrdě Freddy Versluys, majitel firmy.
Mnoho lidí ho obviňuje, že se svým podnikáním chce na válce na Ukrajině vydělat. To ale rázně odmítá. "Všechno, co děláme, je zde legální, řídíme se zákony a máme všechny potřebné licence," řekl majitel firmy, který označení "prodejce zbraní" nemá přilíš v lásce. Jeho sklad ale podle snímků zveřejněných na Twitteru vypadá jako vybavení malé armády.
Freddy Versluys, a silver-haired man in his 60s, has a warehouse full of second-hand tanks that brought him into the spotlight over the past few days. He says his company bought unwanted military equipment in the hope that someone would want it in future https://t.co/XkwbdzLk5N pic.twitter.com/z11v6DfRcZ
— Reuters (@Reuters) February 2, 2023
Koupili je levně
Jak vlastně k tankům přišel? Evropské státy při přezbrojování prostě starší nebo nevyužitou techniku prodají, aby snížily náklady na mnohdy velmi nákladnou údržbu bojových vozidel. Obranné škrty podle Guardianu vyvrcholily při krizi v letech 2008 a 2009. V té době stál třeba Leopard 1 asi 37 tisíc euro, což není ani milion korun.
Ukrajina má zájem
Versluyse už dokonce některé ukrajinské instituce oslovily se zájmem o jeho tanky. I když majitel přiznává, že by své tanky rád viděl na ukrajinském bojišti, problémem je cena. Belgická vláda ho viní, že chce na prodeji vydělat, on oponuje, že na tancích, které koupil třeba v případě Leopardů za asi milion korun za kus, je třeba udělat nutné opravy, které samozřejmě bude chtít firma zaplatit. "Jsme otevřeni všem možnostem, ale cena musí být spravedlivá, nejsme charita," říká majitel.
"Všichni si myslí, že vyděláváme spoustu peněz, ale podívejte se kolem sebe, hangár je zatím plný. Tyhle tanky jsme koupili, když nikdo jiný nechtěl, teď bych je moc rád viděl na Ukrajině," doplňuje obchodník.
Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala
Válka na Ukrajině
Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.
V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.
Mohlo by vás zajímat:
Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli