Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Největší skandál v českém zdravotnictví: Bílá mafie předepisovala léky pro peníze

Zdroj: archiv
skandál ve zdravotnictví
O téhle kauze se hovoří jako o největším skandálu v českém zdravotnictví. Jedná se o uplácení lékařů v Česku, kteří předepisovali léky podle přání distributorů. Kauza obřích rozměrů se stále rozrůstá a v současné době má kolem dvou set obviněných.

Dle vyšetřovatelů lékaři zapojení do největšího skandálu v českém zdravotnictví dostávali úplatky za to, že přednostně předepisovali některé léky. V současné době je v kauze okolo dvou set obviněných doktorů.

„Takže v této věci je ve všech vlnách už jen cca 200 obviněných,“ sdělil České televizi státní zástupce Ondřej Šťastný. Lékaři jsou obviněni z úplatkářských deliktů a část z nich také z účasti v organizované zločinecké skupině.

To se týká hlavně tehdejších zástupců dvou distributorských společností, kteří podle kriminalistů lékaře upláceli v letech 2008 až 2013. „Lze konstatovat, že celý proces podplácení má nastavená pravidla, kontrolní mechanismy a systém evidence. Osoby zapojené do trestné činnosti měly fungovat jako organizovaná skupina, která má svou strukturu s rozdělením funkcí a dělbou činností se zaměřením na soustavné páchání trestné činnosti,“ píše se policejních dokumentech.

Případ vyvolal v Česku velké pozdvižení. „Já jsem se osobně s takto rozsáhlým případem co do počtu obviněných nesetkal, a pokud je mi známo, tak takových případů je v naší historii trestního řízení minimum, pokud jde o počet obviněných,“ nechal se slyšet například advokát Tomáš Pelikán.

Související články

Další články