Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Největší SKANDÁL na mistrovství světa ve fotbale: Švýcaři se smáli Srbům. Připomínali jim Kosovo

+ Další 2 fotografie
Prozatím to vypadalo, že letošní mistrovství světa ve fotbale se obejde bez skandálu, ale nestalo se tak. V pátek se odehrál zápas mezi Švýcarskem a Srbskem, který skončil vítězně, byť těsně (2:1), právě pro Švýcary. Oba střelci ale pocházejí z Kosova. Po skončení boje se pak týmům na hřiště vloudila historická otázka...

V pátek večer mohli Švýcaři slavit svoje vítězství nad Srbskem, které porazili o jeden gól. Nutno podotknout, že slavili asi trochu moc a ne zrovna vhodně. Střelci, kterým se podařilo dát góly Srbsku, se jmenují Granit Xhaka a Xherdan Shaqiri. Xhaka se narodil v Basileji, ale jeho rodiče pocházejí z Albánie. Shaqiri pochází přímo z Kosova a Švýcarsko reprezentoval už jako mladík v o něco nižší kategorii.

Oba dva se pak po úspěchu na hřišti logicky radovali, ale průchod emocím dali zřejmě moc veliký. Na své soupeře totiž ukazovali politická gesta. Mávali překříženými palci na hrudi, což mělo značit křídla představující dvouhlavého černého orla. Ten je symbolem vlajky tzv. Velké Albánie (neboli etnická Albánie), označuje území, která albánští nacionalisté pokládají za náležející Albánii (tedy: Albánie, Kosovo, části Srbska, Makedonie, Černé Hory a Řecko). Tam nalezneme silnou albánskou komunitu.

Zvláště pro Srby je tato otázka citlivá, jelikož dnešní samostatné Kosovo, kde žije albánská většina, byla historicky srbskou provincií. Politická gesta směrem od Albánců k Srbům mohou být brána jako provokace, a jak známo politika do sportu nepatří.

Reakce samotných aktérů na sebe nenechaly dlouho čekat. „Upřímně řečeno, reakce soupeře mě vůbec nezajímaly, bylo to pro mé nejbližší, kteří mě vždycky podporovali. Pro ty, kteří zůstali v mé vlasti, kde jsou kořeny rodičů. Byly to prostě čisté emoce. Myslím na Kosovo,“ řekl Xhaka srbského deníku Kurir. „To není politika, ale fotbal,“ reagoval Shaqiri, který měl už před zápasem kopačky s jednou kosovskou a s jednou švýcarskou vlajkou.

Savo Miloševič, což je bývalý útočník a místopředseda unie, prohlásil, že Srbsko podalo stížnost k FIFA, která odvětila, že se celou kauzou zaobírat bude. Doufejme, že větší skandál už se na mistrovství světa ve fotbale neodehraje.

Související články

Další články