Národ unavený běsněním okolo komunálních voleb se těší na dnešní Velkou pardubickou, která se bude opět točit okolo jednoho z hrdinů dostihového sportu a včerejších komunálních voleb – žokeje Josefa Váni, který si ve dvaašedesáti asi zřejmě naposledy sedne do sedla Tiumena a zkusí vyhrát slavný dostih podeváté.

Váňa, od včerejšího večera zastupitel Chýně, loni výrazně vstoupil do předvolebního klání, když zneužil přímý přenos České televize a po nedokončení závodu v rozhovoru s redaktorem namísto odpovědi na své dojmy ze ztraceného dostihu spustil chvalozpěv na Andreje Babiše (60) a jeho hnutí.

„Když to nevyšlo mně, tak ať ve volbách vyhraje pan Babiš a udělá něco s tím sajrajtem, co tady je…“ perlil Váňa v pro mnohé politováníhodném vystoupení, které ale muselo potěšit prostý lid a Babišovy skalní. Dodnes odmítá, že by za celou taškařicí byla snaha získat od Babiše finanční výpomoc pro svou tehdy zadluženou stáj. I sám miliardář potvrdil, že reakce pana Váni byla spontánní, nicméně rád mu pomůže.

Váňa, kterému nikdo nesebere, že v sedle umí jako nikdo v naší sportovní historii, ale který není žádný myslitel, ale spíše prostý člověk, který to možná myslel dobře, před třemi dny zveřejněným dopisem podpořil kandidátku ANO na Praze 6 Elišku Kaplický, která se ale nakonec zřejmě starostkou nestane.

Váňa prostě Babišem žije a bude zajímavé sledovat, zda dnes opět na Českou televizi zaútočí, aby nám pověděl, jak je skvělé, že ANO vyhrálo. A že pan Babiš vyčistí vesmír od zla a ještě ke všemu to bude myslet dobře a poctivě.

Vy se podívejte na legendární video z loňska a nezapomeňte v půl páté fandit Váňovi jak v jeho možná poslední „Velké“, tak v následujícím očekávaném pokusu opět říct do kamery v živém vstupu něco o politice, když se ho redaktor ptá na dostihový sport.