Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Největší malba v Česku zdobí průmyslovou halu u Prahy: Dílo má 5 000 metrů čtverečních

Největší malba v Česku zdobí průmyslovou halu u Prahy: Dílo má 5 000 metrů čtverečních
Zdroj: Oficiální zdroj
+ Dalších 13 fotografií
Umění
Nyní zdobí průmyslovou halu nedaleko pražského letiště největší malba v Česku. O dílo se postaral výtvarník Michal Škapa, který je mnohými přezdíván Tron. Malba má délku 350 metrů a na výšku 15 metrů. Celkově dílo zabírá neuvěřitelných 5 000 metrů čtverečních. Malba se tak stává největší v Česku a zároveň je jednou z největších maleb na světě vůbec, informovala společnost CTP Invest, které areál patří.

Společnost CTP převzala další Art Wall, který nově zdobí průmyslovou halu u letiště Praha. Developerská společnost CTP Invest převzala od autora Michala Škapy alias Trona nový mural, tedy v podstatě majitelem nemovitosti schválené graffiti. Obří malba zdobí boční stěnu CTParku Prague Airport v Kněževsi, sousedí s pražským Letištěm Václava Havla, odkud ji mohou také lidé vidět. Obraz inspirovaný přírodou, na kterou dohlíží obří oko v centru malby, se nachází na stěně úctyhodných rozměrů 350 x 15 m, zabírá tedy 5 000 m2. Je tak největším uměleckým dílem v zemi a patří mezi největší na světě.

V roce 2017 vyhlásila developerská společnost mezinárodní soutěž CTP Art Wall a oslovila více než 200 umělců z celé Evropy. K "pomalování" nabídla stěny svých hal v Humpolci a v Praze. Zatímco humpoleckou halu směrem k dálnici D1 již více než dva roky zdobí malba inspirovaná faunou a flórou od belgického umělce Dzia, pražská hala CTPark Prague Airport získala svou konečnou podobu s obřím uměleckým dílem až letos v průběhu května.

Umění na stěnách lidi překvapuje

"Rádi pracujeme s mladými lidmi a možnost nabídnout prostor na velkoplošných stěnách našich nemovitostí k realizaci uměleckých děl nás baví. Umění na stěnách průmyslových hal lidi překvapuje, reagují na něj velmi dobře," řekl zakladatel a generální ředitel CTP Invest Remon Vos.

Další mural CTP právě dokončila v Plzni, a to ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity. Přinést umění do veřejného prostoru na tak nečekaná plátna, jakými jsou stěny průmyslových hal, chce i na dalších místech v ČR i zahraničí, kde developer působí. V Maďarsku již zahájil podobnou soutěž a hledá umělce, který zkrášlí stěnu CTParku Budapest West, plány s uměním na halách má i v Rumunsku.

Firma podporuje umění dlouhodobě. I s Michalem Škapou spolupracuje opakovaně. Kromě největšího obrazu u pražského letiště Škapa pro CTP vytvořil například obraz na čelní stěně zakonzervované kotelny v areálu brněnské Vlněny, kde firma buduje hi-tech kancelářský areál.

Podívejte se do fotogalerie na úžasná výtvarnická díla.

Související články

Další články