Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Monika Štiková koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

Největší herecký úlet století dnes v TV: Mamma Mia! je totální brak vytuněný geniálním obsazením

O Mamma Mia! toho bylo napsáno hodně, hlavně v poslední době, kdy se muzikál hraje i na naší scéně a reakce na něj nejsou zrovna příznivé. Ale filmová podoba je něco absolutně jiného, i proto, že se v ní sešly velké herecké hvězdy a nebály se zatrapčit si před kamerou. Od 20:15 na Primě.

Jak asi může vypadat film, který je postaven jen na hitech jediné skupiny? Respektive jeho děj se odvíjí tak, aby text písní s ním nejen korespondoval, ale na jeho základech se postavila celá zápletka?

Když producenti oznámili, že chystají filmový muzikál Mamma Mia! složený z hitů Abby, který se předtím úspěšně hrál na divadle, dost lidí pochybovalo, důvěru měli evidentně jenom herci, kteří se smlouvě upsali a rozhodně nejde o nějaké malé ryby nebo zoufalce, co každým štěkem honí kariéru.

Ač je sice hlavní postavou Amanda Seyfried, kterou do té doby nikdo neznal, tou nejdůležitější je tam Meryl Streep a její tři mužští protějšci v podání Colina Firtha, Pierce Brosnana a Stellana Skarsgårda. Ani jeden z nich není u filmu nováčkem, ani jeden z nich nemá na kontě roli, která by nebyla známou.

Navíc Skarsgård je herec, od něhož byste podobné povyražení už vůbec nečekali, švédský charakterní herec je totiž vývozním artiklem filmů Larse von Triera. A to je, jako kdybyste se z válečného novináře stali projednou redaktorem Hromu.

Právě síla obsazení tkví v celé síle filmu, protože jinak je to čistý brak. Donna (Meryl Streep) žije na řeckém ostrově se svou dcerou Sophií (Amanda Seyfried), která se chystá vdávat a ráda by, aby ji otec dovedl k oltáři. Problém je, že má tři kandidáty, bývalé milence Donny, a ti všichni přijedou na ostrov, aby se dávné tajemství rozlousklo. Kýč jako blázen, film, který snad nemá ani scénář a pokud ano, má jen dvě strany.

Ale vystavte celý film jen na písních! Donuťte ty nejlépe placené herce a z toho v té době držitelku dvou Oscarů, aby trapčili před kamerou a lehce falešně pěli hity z 80. let! V tomhle směru je to naprosto geniální dílo, jež nemá absolutně obdoby.

Jsou totiž herci, kteří by si tímhle naprosto zruinovali kariéru, ale když to pojmou jako jeden velký mejdan a úlet a ke všemu si tam Colin Firth zahraje gaye, musíte to od nich brát jako akt odvahy. Jsou si tak jisti svými kvalitami, že ani na vteřinu se nebáli toho, jak by jim to mohlo někdy ublížit.

Mamma Mia! stojí rozhodně za vidění, i když s ním nikde intelektuální filmařské debaty netrhnete. Ale výsměch si rozhodně nezaslouží ani v nejmenším, jednoduše už jen proto, že například Skarsgård, Meryl Streep a Julie Walters (velká britská divadelní a charakterní herečka – na fotce vpravo) se už v jednom filmu nesejdou, ani kdyby to režírovalo deset von Trierů v kombu s Darrenem Aronofskym. A vůbec. I herci, ať jsou jakkoliv kvalitní a cenění, mají taky právo si udělat filmový úlet jen proto, že je to baví a mají chuť se vyřádit.

Související články

Další články