Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Počasí Extra Host (pořad) MasterChef Česko 2020 SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Největší demonstrace proti Babišovi se blíží: Psychologové o tom, co se mu děje v hlavě

Zdroj: archiv
+ Dalších 21 fotografií
reakce na stres
Na největší demonstraci proti Andreji Babišovi (64) od sametové revoluce se chystá v neděli na Letnou přes 200 tisíc lidí. Uvádí to odhady pořadatelů ze spolku Milion chvilek pro demokracii. Premiér musí být posledních pár týdnů pod opravdu velkým tlakem. My jsme se proto zeptali odborníka, jak se lidské tělo může zachovat pod takto velkým vypětím.

Spolek Milion chvilek pro demokracii požaduje demisi Andreje Babiše (64), a to kvůli podezření z dotačních podvodů. Už tuto neděli proběhne na Letenské pláni v Praze další demonstrace proti premiérovi.

Podle pořadatelů se má jednat o největší demonstraci od sametové revoluce a má na ni dorazit kolem 200 tisíc lidí. Premiér Andrej Babiš musí být v posledních dnech pod velkým tlakem. Na veřejnosti na sobě nenechává nic znát a dále vystupuje jako naprostý politický suverén.

My jsme se však zeptali odborníka na to, co se může s tělem stát, pokud je dlouhodobě pod velkým stresem. „Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Každý člověk je jiný, jinak reaguje. Všichni máme nějaké obranné mechanismy a vrozené predispozice. Andrej Babiš je akcentovaná osobnost, kdyby nebyl, tak by pravděpodobně nemohl pracovat v politice. Spousta lidí reaguje tak, že během stresové situace vše ustojí, ale pak, paradoxně, když se vše zklidní, tak to na ně dolehne a hroutí se. Lidé s nízkou frustrační tolerancí by takový tlak neustáli, což není premiérův případ. Podle toho, jak se chová a vystupuje, má vysokou frustrační toleranci, což samozřejmě souvisí s vysokým intelektem. Andrej Babiš je nyní v pozici, kdy bojuje a nic si nepřipouští. Až to všechno pomine, tak je otázkou, co to s ním udělá. Když pracujete s takovým nasazením jako Andrej Babiš, tak si spoustu věcí v rámci obranných mechanismů nepřipouštíte,“ nechala se slyšet klinická psycholožka Romana Kučová.

V zásadě podobný názor zastávají i někteří další renomovaní odborníci, například psychiatr Radkin Honzák. Ten v rozhovoru pro rozhlas.cz uvedl, že Babiš má mozek predátora. „Tento typ lidí absolutně postrádá to, čemu ostatní říkají svědomí či soucit. Jejich mozek je mozek predátorů. Když je někdo citlivější a potká se s člověkem, jako je on, má podobný pocit, jako když stojí před tygří klecí s příliš tenkými mřížemi. U této sorty lidí chybí propojení mezi primárním centrem strachu a uvědoměním si strachu," uvedl Honzák.

Související články

Další články