Největší a dosud nevysvětlená záhada 20. století. Kdy a proč se v Paříži zastavil čas?
Už nejstarší kultury dělily den podle pohybu slunce na nebi a stejně tak i noc podle měsíce. A tak to jde až dodnes, jen máme už i vteřinové ručičky na hodinkách
Traduje se, že čas se jednou opravdu zastavil Jestli je to pravda nebo není, se dnes už dopátráme těžko, ale mělo k tomu dojít v noci z 29. na 30. prosinec 1902 v Paříži v 1 h 5 min.
Přesně v tu chvíli se z ničeho nic v Paříži zastavily všechny kyvadlové hodiny a v prvním čísle „Bulletinu poznání“ z roku 1903 se také uvádí, že lidé v hlavním městě Paříži hlásili závratě, nevolnost a mdloby.
Záhadou není jen to, že se "zastavil čas", ale také fakt, že se zastavily pouze kyvadlové hodiny. Hodiny poháněné pružinovým strojkem fungovaly vesele dál.
Pohyb kyvadla v hodinách ovlivňuje gravitační síla Země, to je lekce fyziky ze základní školy Laickým vysvětlením by tedy mohlo být zastavení působení gravitační síly. To by však museli v tu chvíli být všichni Pařížané ve stavu beztíže a toho by si opravdu všimli. Takže tuto teorii můžeme vyloučit.
Ředitel hlavní meteorologické stanice oficiálně uvedl, že tou dobou nebyly v atmosféře zaznamenány žádné anomálie ani jinak podezřelé jevy
Zastavení času v Paříži nebylo nikdy odborně vysvětleno.
Dnes tuto zvláštnost občas vytáhne na světlo světa někdo ze záhadologů. Jednou z teorií je, že měla událost něco společného s mimozemskou civilizací. Objevily se spekulace o vojenském experimentu nebo o střetu Země s miniaturní neutronovou hvězdou v oblasti Paříže.
Všichni jsme si v životě prošli chvílemi, které byly natolik krásné, že jsme si přáli, aby se zastavil čas a my bychom v nich mohli setrvat alespoň o malý kousek déle.
Jak ukazuje záhada z Paříže, zase taková legrace by to nebyla, pokud by se nám naše přání vyplnila.