Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Nejtřaskavější souboje krajských voleb: Jermanová nad propastí a kontroverzní Čunek na odstřel

Nejtřaskavější souboje krajských voleb: Jermanová nad propastí a kontroverzní Čunek na odstřel
Zdroj: Extra.cz
+ Další 2 fotografie
Krajské volby 2020
Ačkoliv krajské volby zastínila epidemie koronaviru a není jim věnováno tolik pozornosti, najde se několik věcí, které budí značný zájem veřejnosti. Jasným šlágrem voleb je například snaha Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) obhájit hejtmanské křeslo, které si pod sebou skandály rozviklala. Zajímavé bude sledovat i to, jak si povede kontroverzní hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) nebo třeba Jiří Zimola (Změna 2020). Ten bude v Jihočeském kraji útočit proti ČSSD, kde jako místopředseda zastupoval Jana Hamáčka.

Snad málokteré volby byly v historii samostatného Česka tak málo čitelné. Koronavirus doslova zahýbal všemi jistotami a nejinak je tomu i u krajských voleb Běžně by nyní většina expertů měla jasno, kdo vyhraje a jaký hejtman obhájí své křeslo. Tentokrát tomu tak není, což dělá krajské volby velice pikantními, za což ostatně může i několik kontroverzních kandidátů.

Jermanové manžel se pustil do jejího konkurenta

Pravděpodobně nejvýraznější postavou voleb je hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová Ta se v Česku nechvalně proslavila hned několika podivnými kauzami. Portál Seznam Zprávy v roce 2018 přišel se zjištěním, že jedno z aut, které bylo Pokorné přiděleno, využívá její manžel Jakub Pokorný Hejtmanka se hájila tím, že jde o běžnou věc, což ale nebyla pravda, a tak auto odstavila.

Letos na jaře pak Jermanová podala trestní oznámení na zaměstnankyni krajské záchranné služby Veroniku Brožovou, která krajský úřad kritizovala za nedostatek roušek. Hejtmanka přitom den předtím žádala veřejnost o zdravotnický materiál. Jermanová následně vše popřela a řekla, že stojí za zdravotnicí.

Co je ale na letošních volbách opravdu pikantní, je souboj Jermanové o hejtmanský post s Martinem Kupkou (ODS). Do toho se na Facebooku pořádně opřel Jermanové manžel. "Dobrý den, pane Kupka, připadá mi, že jste objevil zrovna kopec. Je mi z vás na blití a ještě vedle sebe toho knírače. Parta buzerantů," napsal Pokorný pod jeden z Kupkových předvolebních příspěvků, kde jel na kole vedle svého kolegy z ODS. Bude tak zajímavé sledovat, jak souboj zlobivé Jermanová a slušného Kupky dopadne.

Zimola jde proti "své" ČSSD

Dalším zajímavým jménem na kandidátce do krajských voleb je Jiří Zimola Toho má většina Čechů v paměti jako místopředsedu ČSSD. V roce 2018 totiž vytvořil s Janem Hamáčkem tandem, který měl vyvést socialisty z bláta, do kterého zabředli v Sobotkově vládě. Oproti Hamáčkovi byl Zimola energický a voličům i sympatičtější, jeho kariéra v ČSSD ale záhy skončila.

V roce 2020 totiž z ČSSD vystoupil. Důvodem byly neshody ve vedení strany a jak sám uvedl, nejvíc sociálním demokratům uškodilo vládní spojení s hnutím ANO. Následně označil ČSSD za "lokajskou stranu a stranu, která je pro voliče směšná". Zimola ale z politiky neodešel. Místo toho si založil stranu Změna 2020, se kterou chce v Jižních Čechách konkurovat sociální demokracii a zároveň útočí na post hejtmana.

Čunek je proti homosexuálům

Voliči i experti jsou také zvědaví, jak si povede hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Ten byl do funkce poprvé zvolen v roce 2016 a už tehdy byl výrazně kontroverzní postavou, což za uplynulé čtyři roky ještě umocnil. V minulosti měl nevyjasněné příjmy, zároveň byl mnohými vnímán jako rasista, protože se často nevlídně vyjadřoval směrem k Romům.

V roce 2018 se pak ostře vymezil proti homosexuálům. Podle Čunka jsou jejich svazky úpadkem společnosti a tím pádem je proti takovým svatbám. Zároveň řekl, že homosexualita je pouze módní vlna. Část voličů naopak rozhněval tím, že byl pro, aby Česko přijalo 50 syrských uprchlíků. Je tak možné, že kvůli těmto názorům ztratí podstatnou část voličů a hejtmanskou pozici neobhájí.

Foto útočného příspěvku Jakuba Pokorného najdete v galerii.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy