Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Nejtragičtější Manželské etudy: Marcela pohřbila dceru, syna jí přejela tramvaj

Smrt své dcery neunesla.
Zdroj: Aerofilms
+ Další fotografie
Manželské etudy

Příběhy, které napsal sám život. Manželské etudy Heleny Třeštíkové už patří ke klenotům české dokumentaristické tvorby. Česká televize opět nabízí příběhy šesti manželských párů, které režisérka mapovala dlouhých 35 let. Diváci si dnes večer mohou připomenout tragický osud Marcely, která neměla štěstí na muže a navíc přišla o svou dceru Ivanu. Podle portálu ČSFD obdržel díl vysoké hodnocení - 86 procent.

Už v prvním dílu je vztah mezi Marcelou a jejím manželem Jiřím Haverlandem velmi komplikovaný. Hned několik měsíců po svatbě a narození dcerky Ivanky se dvojice rozvede. Začíná tahanice o dítě a u soudu se vytahuje kdejaká špína. Nakonec první epizoda se uzavírá s dobrým koncem. I po mnoha peripetiích k sobě pár najde opět cestu a sblíží se.

Nic však není, jak vypadá... Když se Helena Třeštíková po letech u Marcely zastaví znovu, zjistí, že s Jiřím už spolu nejsou a že k Ivaně přibyl ještě syn Tomáš. Toho má Marcela s jiným mužem, jejichž vztah také nevyšel. Jako by se scénář opakoval. Matka dvou dětí si najde práci a pokouší se svým dětem zajistit dobrý život i z mála. Přijde však situace, na kterou žádný rodič nechce ani pomyslet. Policisté přijdou s tím, že našli její 24letou dceru mrtvou. Marcela je naprosto zdrcená a několikrát skončí na psychiatrii.

Po 35 letech

Se smrtí svého dítěte se nikdy nesmířila. Trápí ji deprese a pokusí se i o sebevraždu. Teenager Tomáš tak musí dospět sám. Po delší době se režisérka opět vydává za životem zkoušenou Marcelou a jejím synem, ze kterého pomalu roste mladý muž.

Rána na srdci je stále dost velká a smrt dcery je stále přítomna. To však neví, že ji stihne další tragédie. Syna srazí tramvaj a skončí v nemocnici. Naštěstí všechno dobře dopadne, Tomáš je bojovník, učí se znovu jíst, chodit a mluvit. Pozitivní přístup ho však neopouští. Zato Marcela se víc a víc propadá do depresí a beznadějí. K depresím se postupně přidávají další zdravotní potíže.

Třeštíková: Marcelin příběh mě zasáhl

Možná i to je důvodem roztržky mezi ní a Tomášem, se kterým se ke konci dokumentu už prakticky nestýká. Jak na dvojici Marcela a Jiří vzpomíná sama dokumentaristka? "Marcela s Jiřím byla první dvojice z Manželských etud, která se rozvedla. Hodně k tomu přispěla tehdejší bytová situace - jeden pokoj v bytě rodičů Jiřího a společná kuchyň s tchyní. Jejich konflikt na mě tehdy dost zapůsobil svou intenzitou," řekla před lety pro iDnes.

Dnes žije Marcela jen se svým pejskem, kterého si vzala z útulku. "S Marcelou jsem prožila několik takových situací, kdy jsem byla úplně zničená, měla jsem pocit takového zasažení, zasažení tím příběhem, že jsem si lehla do postele a musela jsem si vzít prášek na spaní, abych vůbec usnula, jak jsem tím byla rozhozená," prohlásila Třeštíková v rozhovoru pro Radio Prague International.

Marcelin příběh si můžete připomenout dnes večer na ČT2.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy