Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Nejsmutnější příběh: Maminka dvojčat Pavla (†33) se rvala s rakovinou jako lvice, v neděli dobojovala…

Pavla Dandová bojovala s rakovinou.
Zdroj: Facebook/S lehkou hlavou
+ Dalších 5 fotografií
Pavle Dandové (†33) byl diagnostikován synoviální sarkom v roce 2016. Jednalo se o agresivní nádor rozrůstající se směrem k páteři. Lékaři ženě doporučili biologickou léčbu, kterou jí pojišťovna zprvu odmítla zaplatit. Po masivní medializaci obrátila. Matka dvou dětí ale v neděli ráno zemřela...

Všechno začalo před dvěma lety. Matka dvou dnes čtyřletých holčiček onemocněla agresivním nádorem. Synoviální sarkom se jí rozrůstal k páteři. Nejdříve ji jen občasně bolelo za krkem. Až posléze se přišlo na to, že se rozhodně nejedná o zanedbatelnou zdravotní komplikaci.

Rakovinou nemocné Pavle Dandové byl lékaři doporučený biologický lék Lartruvo. To vzala pacientka s povděkem. Biologická léčba na rozdíl od chemoterapie neoslabuje tělo a dává dokonce dvojnásobné šance na přežití. Nejedná se o žádnou šamanskou metodu, je to schválený druh léčby. Díky ní se tělo mělo s nádorem vypořádat samo.

Pavla se ale záhy dozvěděla, že léčbu, kterou má podstoupit, neproplácí pojišťovna, což by pro ni znamenalo zaplatit každé tři týdny 96 tisíc korun a platit je v kuse třeba i déle než rok. Aby měla léčba smysl. Zoufalá maminka nechtěla udělat ze svých holčiček sirotky, a tak dokonce uvažovala o prodeji střechy nad hlavou.

Při těžkém onemocnění se šance na vítězství snižuje každý den, Pavle se pojišťovna suše ozvala až po měsíci. „Odmítáme, protože toto není jediná metoda léčby.“ Pacient se může domoci nasazení neuhrazeného léku, ale jen v případě, že lék nemá alternativu. Alespoň tak o tom hovoří zákon…

Pavla Dandová se ale rozhodla, že to tak nenechá, a začala bojovat s ještě větší vervou. Založila nadační fond S lehkou hlavou, kde jste mohli pomoci nejen jí, ale i lidem v podobné životní situaci. Lidem, kterým se nedostalo pomoci, jelikož existuje levnější varianta.

Poté, co začal být případ masivně medializován, se Česká průmyslová pojišťovna rozmyslela a přišla s tím, že alternativní léčbu tedy proplatí.

Obecný problém je v tom, že takzvané moderní léky jsou v Česku sice povolené, ale než se dostanou do sazebníků zdravotních pojišťoven, tak to trvá. Mezidobí, kdy se pacienti snaží léků domoci, může mít pro ně fatální následky, jelikož se hraje o čas.

Pavla Dandová tento závod s časem bohužel prohrála. Kdyby pojišťovna reagovala dříve, možná mohlo být všechno jinak. „Pavla (Jantar) Dandová, zakladatelka našeho nadačního fondu a naše kamarádka, dnes ráno odešla. V tom, co začala, budeme nadále pokračovat. Vzpomínáme na ni a děkujeme všem za projevy účasti s respektem k zármutku rodiny,“ napsal na svou facebookovou stránku nadační fond S lehkou hlavou.

Související články

Další články