Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Nejsme malé děti, kovidismus je ideologie: Lidé v Praze protestují proti koronavirovým opatřením

Nejsme malé děti, kovidismus je ideologie: Lidé v Praze protestují proti koronavirovým opatřením
Zdroj: CNN Prima News
+ Další 4 fotografie
Koronavirus
Zatímco oficiální oslavy Dne vzniku samostatného československého státu probíhají kvůli koronaviru komorně, v Praze se pořádá hned několik velkých shromáždění. Na nich stovky lidí demonstrují zejména proti vládním opatřením. Akce monitoruje policie, která je připravena zasáhnout, pokud se situace zvrhne podobně, jako tomu bylo při nedávné demonstraci sportovních fanoušků na Staroměstském náměstí.

Na Náměstí republiky probíhala od 12 hodin "Manifestace za svobodu a pravdu odsuzující teror a manipulaci". Na ní organizátoři kritizují vládní nařízení, především pak omezení volného pohybu a zákaz vycházení po 21. hodině. "Nejsme ve válce, ani v totalitě, abyste nám mohli zakazovat vycházení. Zakazovat byste nám ho nemohli ani za války," stěžoval si v plamenném projevu jeden z organizátorů. „My nezpochybňujeme nemoc, covid, my zpochybňujeme opatření vlády, která likvidují životy, naše práva a naši zem. Nikdo doposud nedokázal vysvětlit, jak opatření vlády a zda vůbec zabírají na covid. Ale my víme, že ničí nás!“ dodal.

"Nejsme malé děti, abychom neuměli vyhodnotit zdravotní rizika, která se týkají naší vlastní osoby. Kovidismus je ideologie, která ve finále zničí ekonomiku i zdravotní péči a která už teď přivedla statisíce lidí na mizinu. A to že se kovidismus děje po celém světě? Celý svět také upaloval čarodějnice, " znělo dále z úst řečníků s tím, že stát má ochránit seniory a ohrožené skupiny, ne plošně omezovat zdravé lidi a brát jim práci.

„Chci svobodu, proto jsem tu. Nechápu, jak můžou dětem vzít nárok na vzdělání. Dospělým berou práci a promrhávají naše peníze. Byly tu horší věci než tenhle koronavirus. Mám strach o naši budoucnost,“ řekl jeden z účastníků demonstrace podle CNN Prima News.

Většina řečníků zpochybnila valnou část oficiálních vládních stanovisek ke koronaviru, Na akci se mimo jiné zpívalo, končilo se státní hymnou.

Policie je připravena zasáhnout

Demonstrace se zúčastnila povolená stovka lidí, kterou ohradila policie, další desítky jich ale zaplavily okolní ulice. Vláda omezila množství účastníků na pokojných shromáždění na 100 lidí, ti navíc musí být rozděleni do skupin po 20, přičemž musí dodržovat povinné rozestupy a nosit roušky.

O akci přitom na sociálních sítích vyjádřilo zájem přes tři tisíce lidí. Účast pak potvrdilo skoro 680 občanů. I proto akci kontroluje policie, která je připravena demonstranty rozehnat, pokud jejich počet překročí povolený limit. "Akce je legální a ohlášená. Nebojte se přijít. Nenoste s sebou žádné zbraně a za každých okolností se vyhněte jakékoliv agresi. Slušné transparenty vítány. Dbejte na svou bezpečnost a bezpečí druhých," stojí ve výzvě na sociálních sítích.

Na Staromáku se konají dvě shromáždění

Hromadné akce se konají i na Staroměstském náměstí, a to dokonce dvě. První je označena jako "Pochod za svobodu", jenže od přesunů museli pořadatelé ustoupit. Konání shromáždění tak proběhne pouze na Staromáku. Druhou sešlostí má být recesistická akce "Slavíme s Milošem! Recesistická oslava. Čínská delegace bude udělovat Milošovi řád velkého rudého bacila. Lid bude žádat dobrou vládu."

Další shromáždění se koná na pražském Klárově. I z něj byl plánován pochod Prahou, ale taktéž z něj sešlo. Jak organizátoři uvádějí, chtějí "předat požadavky občanů České republiky našim zaměstnancům – vládě Andreje Babiše". Cílem pořadatelů je dosáhnout diskuze s vládou.

Za úterý přitom přibylo přes 15 tisíc nakažených koronavirem a číslo nakažených překonalo dosavadní rekord. Většina odborníků tak několikrát apelovala na veřejnost, aby se nescházela. Hrozí totiž přeplnění kapacit v nemocnicích, nemluvě o tom, že vláda neustále musí zpřísňovat nařízení.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy