Trendy
Extrémní proměny Výměna manželek Farma Česko válka na Ukrajině

Nejslavnější role Jiřího Krampola: Český Belmondo, drsný poručík Krejcárek či zlomyslný rádce

Nejslavnější role Jiřího Krampola: Český Belmondo, drsný policista i král televizní zábavy
Zdroj: koláž eXtra.cz/se souhlasem ČT/ Vlasta Gronská, Jaromír Komárek
Předchozí Další
+ Dalších 17 fotografií
HERECKÉ ROLE

Herec, dabér, moderátor a bavič Jiří Krampol byl nepřehlédnutelnou osobností české kulturní scény. Legenda podle informací eXtra.cz naposledy vydechla v sobotu 26. července 2025 ve věku 87 let. Jeho odchod zarmoutil celé generace diváků.

Kariéra Jiřího Krampola byla výjimečně pestrá – sahala od dramatických filmových rolí přes nezapomenutelné divadelní scénky až po populární televizní pořady. Zanechal po sobě desítky rolí, které se nesmazatelně zapsaly do paměti českého publika.

Jiří Krampol alias český Belmondo

Mnozí ho znají především jako „českého Belmonda“. Přezdívku si nevysloužil náhodou. Když na konci 70. let emigroval herec Jan Tříska a dabování tehdejší světové filmové hvězdy Jeana-Paula Belmonda začali v desítkách filmů, velmi oblíbených i u nás, postupně přebírat jiní herci, jedním z nejvýraznějších hlasů se nakonec stal právě Jiří Krampol. Jeho hlas tak provázel české diváky u bezpočtu filmů jako Sympatický darebák, Bezva finta, Zvíře, Strach nad městem nebo Veselé Velikonoce. Krampol za svůj dabing obdržel i prestižní Cenu Františka Filipovského.

Celkem nadaboval Belmonda ve 28 celovečerních filmech a jejich „spojení“ bylo tak pevné, že si mnoho fanoušků už nedokázalo představit, že by slavný Francouz mluvil jiným hlasem. Krampol sám Belmonda obdivoval a tvrdil, že ho daboval s radostí, protože přesně cítil, kdy herec zpomalí, zvedne hlas nebo udělá pauzu. „Byla radost ho dabovat,“ řekl kdysi pro iDNES.cz.

Filmové role

Jeho filmová kariéra se rozběhla už v roce 1958, kdy si zahrál epizodní roli ve snímku Tři přání. Následovalo několik menších postav, ale Krampolův charakteristický projev a mužná tvář ho předurčily k rolím charismatických drsňáků a přímých chlapů.

Jedna z jeho nejslavnějších filmových úloh byla postava boxera Jendy Hejtmánka v adaptaci knížky Smrt krásných srnců od Oty Pavla ve filmové režii Karla Kachyni. Role drsného sportovce, který tragicky zemře, se Krampolovi náramně hodila – sám byl v mládí sportovec a měl k takovým postavám blízko.

Nezapomenutelnou stopu zanechal Jiří Krampol i v televizní kriminální sérii Malý pitaval z velkého města, kde hrál poručíka Libora Krejcárka. Seriál patřil k nejoblíbenějším pořadům 80. let a Krampol v roli přímého, rázného policisty působil naprosto přirozeně. Právě díky této postavě si upevnil své místo mezi televizními stálicemi tehdejší doby. A i dnes se k němu publikum rádo vrací – Malý pitaval zejména v létě se pravidelně opakuje v České televizi.

Diváci si Jiřího Krampola oblíbili i díky jeho vystoupením v televizních pohádkách. Nezapomenutelná je především jeho role rádce v populární pohádce O princezně, která ráčkovala z roku 1986. Jeho výrazná mimika a komediální timing tam vynikly naplno. I díky tomu se tato pohádka zařadila mezi pravidelně reprízované a divácky oblíbené klasiky, které se vracejí na obrazovky zejména v období Vánoc.

Divadlo

Jiří Krampol ovšem nehrál jen před kamerou a na plátně — po absolutoriu DAMU působil v Divadle Na Fidlovačce i Divadle Na zábradlí, kde si vybudoval základ vážnějšího repertoáru. Skutečný průlom přišel v roce 1983, kdy po doporučení Luďka Soboty přestoupil do legendárního Semaforu. Právě tam se dal dohromady se známým satirikem Miloslavem Šimkem a stali se neotřelou tvůrčí dvojicí.

Spojili scénky, povídky a písně v duchu dřívějších „Návštěvních dnů“, které byly nejen vtipné, ale často obsahovaly společenský přesah. Po několika letech rozdílných vizí ohledně stylu humoru (zejména Šimkovo směřování k politické satiře, v níž Krampol nechtěl pokračovat) opustili spolu Semafor. Po odchodu ze Semaforu Šimek a Krampol přesunuli svá představení do nově vzniklého Divadla Jiřího Grossmanna, kde pokračovali v autorských večerech ve stejném duchu jako dříve. Šimek pak začal při politické satiře místo Krampola spolupracovat se Zuzanou Bubílkovou.

Televize

V roce 1997 se Jiří Krampol poprvé objevil v roli televizního moderátora. Televize Prima mu tehdy svěřila zábavný pořad Nikdo není dokonalý, který se rychle stal diváckým hitem. Známé osobnosti tam komentovaly bizarní odpovědi běžných lidí na všetečné otázky, a právě Krampolův humor, pohotovost a charisma dodaly formátu osobitý styl. Pořad se s přestávkami vysílal až do roku 2010 a v roce 2011 na něj Krampol navázal podobným pořadem Nikdo není perfektní na TV Barrandov. Později vytvořil i vlastní autorský formát Krampoloviny, kde zůstával v roli průvodce, vypravěče i baviče až do vysokého věku.

Doporučené video: Archivní rozhovor s Jiřím Krampolem.

Filmovou kariéru Krampol oživil na začátku 21. století, kdy si zahrál hned pět různých postav v komedii Waterloo po česku režiséra Víta Olmera. Ačkoli snímek sklidil kritiku a obdržel anticenu Plyšový lev, Krampolova odvaha a chuť hrát byly nezpochybnitelné.

Závěrečná kapitola

Později se Jiří Krampol objevil v dalších snímcích, například v populární sérii Bastardi, kde ve filmech produkovaných pod vedením Tomáše Magnuska ztvárnil postavu Viléma Dostála. Jeho poslední filmovou rolí byla komedie Láska na zakázku, kterou režírovala Eva Toulová.

Jeho životní příběh zachytil i hraný dokument Život je sranda režiséra Zdeňka Kováře, který měl premiéru 1. září 2022 v kině Hutník v Kladně. Film mapuje nejen jeho rozsáhlou kariéru ve filmu, televizi i na jevištích, ale poukazuje i na těžké osobní chvíle – zejména úmrtí jeho manželky Hany Krampolové v srpnu 2020 a dlouhodobé zdravotní potíže, které následovaly. Přesto měl Krampol pořád smysl pro humor i životní nadhled. Jak sám řekl v únoru 2025 pro iDNES.cz: „Jak začnou ti dědkové navždy skuhrat, tak pak už je to konec. Já si nestěžuju.“

Související články

Další články

Nejnovější kauzy