Nejslavnější role Jaroslava Čejky v Jasněnce: Mohla za to Helena Růžičková, říká Zdeněk Troška
V úterý naposledy vydechl mim Jaroslav Čejka, bylo mu 86 let. Nejvíce se asi proslavil etudami v estrádách jako Pan Slepice nebo skvělou imitací Charlieho Chaplina, ale diváci ho znají i z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci, kde si zahrál komořího. O natáčení pro eXtra.cz promluvil Zdeněk Troška. A jak vzpomínají další umělci?
Jaroslav Čejka: Byl k neutahání, vzpomíná Zdeněk Troška
Zdeněk Troška, režisér
"Jaroslav Čejka mi hrál komořího v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Vám tam připomíná Vlastu Buriana z pohádky Byl jednou jeden král? To byla náhoda, nebyl to záměr.
Před čtyřiceti lety nás s Jardou seznámila Helena Růžičková, která s ním kamarádila. Byli velcí přátelé. Při přípravě pohádky jsem si pak na něj vzpomněl. Věděl jsem, že jako komediant a mim bude bezvadný. A nespletl jsem se. Dělal tam svoje ksichtíky a koulel očima.
Pamatuju si, že byl naprosto k neutahání. Na Bouzově jsme byli týden, on měl exteriéry asi jen na jeden den, přesto tam s námi zůstal celou dobu a po večerech nás bavil, dělal různé etudy, vystoupení a podobně. Byl k sežrání."
Jiří Krampol, herec
„S Jardou jsem se znal léta letoucí a dost dobře. Měl jsem ho strašně rád, protože kromě toho, že to byl mimořádně talentovaný mim a tanečník, byl i báječný, pohodový a laskavý člověk. Strašně milé stvoření. S ním byla věčně samá sranda. Neustále si dělal legraci ze své sexuální orientace. A to už za hlubokého socialismu, kdy se o tom většinou vůbec nemluvilo. Jarda to ale nikdy neskrýval. V žádném případě. Naopak se k tomu hlásil. Budu na něj rád vzpomínat.“
Zájezd do Kyjeva
Luděk Sobota, herec a bavič
„Jardu jsme měli s manželkou moc rádi, byl to bezvadný chlap. Jezdil s námi na zájezdy, jednou jsme spolu byli i v Kyjevě. Asi dva roky s námi vystupoval i ve Směšném divadle, vždycky byl výborný. Jedna hra, Šlamastyky, byla hodně založená na něm. Provázel to svými skeči, v těch byl výjimečný. Byl to moc milý chlap a je mi líto, že už mezi námi není.“
Jan Přeučil, herec
„Čejku jsem pochopitelně znal a velice ho obdivoval, protože to byl pohybově velice zdatný chlapík a hlavně to byl vynikající mim. Měl ohromnou výhodu: byl strašně dobrý i herecky. A taky měl velký smysl pro humor, který se projevoval i v pohybových etudách, jež dělal. Byl to výrazný a příjemný člověk.“
Josef Zíma, zpěvák a herec
„Když jsem byl u Wericha nebo v Městských divadlech pražských, on už tehdy tam měl mezi herci řadu přátel, chodil za nimi a všechny nás bavil. Nebyli jsme vyloženě blízcí přátelé, ale na tohle nezapomenu. Byl neskutečně vtipný.“
Michael je manipulátor, tvrdí Aneta ze Survivoru. Po zradě ho vyškrtla ze svého života
Související články

Zdeněk Mahdal o hořkém konci Jiřího Hromady: Sežralo ho to jako kudlanka nábožná

Strašný konec Jiřího Hromady: Byl na tom hrozně, bylo jasné, co se blíží, vzpomínají přátelé

Tři roky od smrti Nedvěda: Kvočna, co milovala rodinu, vzpomínají sestra a vdova

Uršula Kluková pláče pro Harapese: Baletní mistr se podle ní trápil samotou. Smutní i Jiří Krampol

Poslední dny Yvonne Přenosilové plné bolesti. Kvůli záhadné nemoci už nemohla ani sedět, vzpomíná Marta Kubišová

Poslední setkání s Marií Poledňákovou (†81): Nacházela se ve velmi špatném stavu, nemohla artikulovat, říká Harapes

Smrt mima Jaroslava Čejky (†86): 14 let utrpení. Ke konci už neviděl a nevnímal okolí

Zemřel Jaroslav Čejka (†86): Nejznámější český mim a Pan Slepice
