Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Nejrychlejší auto planety: Americká automobilka překonala 530 kilometrů za hodinu

Nejrychlejší auto planety: Americká automobilka překonala 530 kilometrů za hodinu
Zdroj: archiv SSC North America
+ Další 2 fotografie
auta
Americká malosériová automobilka SSC (Shelby Supercars) se může pyšnit ohromným úspěchem. Pokořili dosavadní rekord nejrychlejšího auta planety. Model Tuatara jel rychlostí 331 mph, což je 532,8 kilometru za hodinu.

Byl pokořen rekord nejrychlejšího auta na světě, který dosud držela automobilka Koenigsegg s modelem Agera RS. Vůz dosáhl ze dvou jízd v opačném směru průměrné rychlosti 447,19 km/h na stejné silnici.

Nejrychlejší auto planety

Rekord byl pokořen na americké silnici State Route 160. Za volant vozu Tuatara od americké automobilky SSC se posadil automobilový závodník Oliver Webb. Model Tuatara, který pohání dvakrát přeplňovaný osmiválec o objemu 5,9 litru o celkovém výkonu 1 305 kW (1 775 koní), jel rychlostí 331 mph, což je 532,8 kilometru za hodinu.

Podle pravidel Guinnessovy knihy rekordů se musí počítat průměr ze dvou jízd, tedy tam a zpátky. Oficiální rekordní rychlost je tak 508,7 km/h, protože při jízdě v opačném směru dosáhl Webb s Tuatarou rychlosti 484,4 km/h.

Tuatara je prvním sériově vyráběným autem, jež dokázalo pokořit metu 500 kilometrů za hodinu a zároveň dosáhla nejvyšší rychlosti, jaké kdy bylo na veřejné komunikaci dosaženo. Na model Tuatara se můžete podívat ve fotogalerii.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy