Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Nejrizikovější půjčky - jak poznat predátorského poskytovatele půjček?

Nejrizikovější půjčky - jak poznat predátorského poskytovatele půjček?
Zdroj: Pixabay

Půjčky od nebankovních společností se bezpochyby pojí s mnoha výhodami. Podmínky pro získání úvěru jsou mnohem benevolentnější a vyřízení žádosti rychlejší. Ve vodách nebankovních subjektů je však možné narazit na predátorské poskytovatele, kteří se pohybují za hranou zákon. Jak poznat neférového poskytovatele půjček?

Pokud člověk potřebuje peníze, může si zažádat o úvěr hned na několika místech. První variantou jsou bankovní úvěry, které jsou ovšem pro velkou část veřejnosti nedostupné z důvodu přísných podmínek.

Alternativou k bankovním úvěrům jsou nebankovní půjčky, které si lze bez problému sjednat online. U některých společností lze navíc získat peníze na účet již za několik málo minut. Například Zaplo recenze hovoří o pouhých 15 minutách po schválení žádosti od poskytovalte půjčky Zaplo.

Nebankovní půjčku mohou čerpat i lidé s nižší bonitou a jedná se tak prakticky o půjčku pro každého. Nutno však podotknout, že solidní nebankovní subjekty obvykle neposkytují půjčky s exekucí, jelikož nechtějí podstupovat tak vysokou míru rizika.

S nalezením výhodné půjčky na míru pomůže přehledné srovnání úvěrů online.

Půjčky pro zadlužené a jejich rizika

Sehnat výhodnou půjčku je pro zadlužené osoby takřka nemožné. Na banky mohou zapomenout a většina nebankovních společností dává od takových klientů také ruce pryč.

Na internetu je však často možné narazit na poskytovatele nebankovních či soukromých půjček, kteří jsou ochotni lidem v dluzích přeci jen půjčit, sem patří například společnost CreditPortal, která nabízí rychlé půjčky v hotovosti. Půjčky pro zadlužené se však pojí s mnohými riziky.

Takové půjčky se zpravidla tváří velmi výhodně, je však nutné mít na paměti, že realita může být zcela jinde. Obvykle je tak třeba počítat s enormními RPSN a dalšími poplatky kvůli kterým většinou dochází k dalšímu zhoršení finanční situace dlužníka.


Rizikové půjčky

Rizikové půjčky často poskytují soukromé osoby či lichváři, kteří se chtějí obohatit na úkor tíživé finanční situace dlužníka.

Osoby, které se chytí do pasti nelegálních půjček, často spadnou do finanční nouze, v horším případě jim dokonce hrozí exekuce.

Mezi rizikové půjčky patří především půjčky pro zadlužené, které se vyznačují vysokými poplatky. Typickým příkladem nelegálního úvěru je půjčka na směnku. Součástí mnohých podobných půjček bývá mnohdy také vysoce nebezpečná rozhodčí doložka.

Jak poznat rizikové půjčky?

Predátorští poskytovatele půjček se zpravidla pohybují za hranou zákona a nabízejí své finanční produkty, aniž by disponovali platnou licencí České národní banky.

Prvním krokem při prověřování společnosti poskytující úvěry, je tedy dohledat informaci, zda má daný subjekt řádnou licenci, která ho k poskytování půjček opravňuje.

Online recenze

Další možností, jak zjistit, zda se jedná o férovou společnost, je přihlédnout k recenzím, které o dané společnosti kolují po internetu. Pozor však na falešné pozitivní recenze na webových stránkách samotné společnosti.

Velmi nápomocné mohou být diskuze zákazníků na různých internetových fórech, kde si sdílejí své zkušenosti.

Výše RPSN

Dalším ukazatelem, který může leccos napovědět, je sazba RPSN. Žadatelé o půjčku často sledují výši úroku, ta však může být často zavádějící a neukazovat celou pravdu.

RPSN naproti tomu zahrnuje veškeré poplatky, které dlužníka při čerpání úvěru čekají. U některých nebankovních společností se toto číslo může vyšplhat až na tisíce procent. Je tak důležité věnovat RPSN náležitou pozornost.


Poplatky za nesplacení

Varovným signálem mohou být také nesmyslné poplatky a další podmínky, které nastanou v případě, kdy klient neuhradí půjčku včas. To vše by mělo být uvedeno ve smlouvě o půjčce, kterou si je nezbytné důkladně přečíst.

Důvěryhodná nebankovní společnost se raději s klientem domluví na dalším postupu, než aby ho terorizovala nesnesitelnými poplatky a jinými sankcemi.

Základním pravidlem při žádání o půjčku je důkladné prostudování smlouvy, díky čemuž se lze vyhnout komplikacím v budoucnu.


Další články

Nejnovější kauzy