Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Nejočekávanější drama roku 2019: Český film vypráví o životě židovského chlapečka za dob 2. světové války!

Zdroj: imdb.com/csfd.cz
Česká kinematografie se brzy bude moci těšit dalšímu velkému titulu. Režisér Václav Marhoul (Gympl, Tobruk) usilovným snažením docílil toho, že získal právo na natočení filmu na motivy knihy Nabarvené ptáče, která vypráví o životě židovského chlapečka za dob 2. světové války.

Autor knižní předlohy, Jerzy Kosiński, psal román Nabarvené ptáče podle svých vlastních zkušeností a traumat – kvůli židovskému původu se během války skrýval na polském venkově. Název „Nabarvené ptáče“ si Kosiński vypůjčil z lidového prostředí, protože toto sousloví označuje kdysi oblíbený vesnický zvyk, kdy lidé chytali ptáky, kterým posléze barvili peří těmi nejkřiklavějšími barvami. Takto obarveného ptáčka potom vypustili zpátky mezi jeho druhy. Hejno však nabarvené ptáče už mezi sebe nepřijalo, vždy ho uklovalo v domnění, že se jedná o nepřítele, o cizorodý prvek v jejich hejnu. Stejně se cítí i hlavní hrdina románu, který se vždy a všude, kvůli své zjevné odlišnosti, setkává jen se strachem, opovržením a krutostí. Hlavním hrdinou románu je malý chlapec, který je právě nabarveným ptáčetem.

O díle se v 70. letech minulého století hojně diskutovalo. Vzbudilo totiž vlnu kontroverze. I tak byla kniha oceněna několika prestižními literárními cenami. Režisér Václav Marhoul byl dílem Kosińského tak fascinován, že už od roku 2008, kdy dotočil celovečerní film Tobruk, směřoval veškeré svoje úsilí a energii na získání filmových práv.

Ve filmu se objeví české hvězdy Jitka Čvančarová, Pavel Kříž nebo například Radim Fiala. Co se ale Marhoulovi povedlo bylo to, že do filmu dokázal nalákat i hollywoodské herce. Jedním z nich je například Udo Kier, kterého známe z filmu Blade. Další personou je Harvey Keitel, který si zahrál v titulech Pulp Fiction, Červený drak nebo Thelma a Luise. Jménem, které rezonuje v našich uších je ale Stellan Skarsgård, který si zahrál ve filmech Nymfomanka, Thor, v muzikálu Mamma Mia nebo také například v Pirátech z Karibiku.

Celý film se navíc bude točit v černobílé kombinaci, jakou jsme mohli vidět například ve filmu Schindlerův seznam. Film se nyní nachází ve fázi točení. Štáb se před pár dny objevil v Krumlově, kde se jedna ze scén natáčela u mostu Edvarda Beneše. Do našich kin by měl film dorazit v roce 2019.

Související články

Další články