Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Nejoblíbenější meteorický roj Perseidy vyvrcholí ve středu: Přinese romantickou nadílku a zbaví i strachu

Nejoblíbenější meteorický roj Perseidy vyvrcholí ve středu: Přinese romantickou nadílku a zbaví i strachu
Zdroj: pixabay.com/darksouls1
+ Další 3 fotografie
ASTRO
Nově objevenou kometu Neowise vystřídá meteorický roj Perseidy, který dosáhne svého maxima 12. srpna. Padající hvězdy doprovodí i jasné planety Jupiter, Saturn, Mars a Venuše. Perseidy budou nejčetnější v noci z úterý 11. na středu 12. srpna 2020. Měsíc však bude v poslední čtvrti, takže jeho světlo může pozorování dosti narušit. Zatímco komety přinášejí varovná znamení, padající hvězdy naopak uklidňují, přinášejí štěstí, pohodu a především zhmotňují sny.

Za noc maxima můžeme napočítat až stovky meteorů

Jedním z nejvýraznějších každoročních meteorických rojů jsou Perseidy. Tento meteorický roj pochází z prachu komety 109P/Swift-Tuttle. Kometu Swift-Tuttle v roce 1862 nezávisle na sobě objevili Lewis Swift a Horace Parnell Tuttle. Nejstarší informace o tomto roji však pocházejí již z roku 36 z Číny. Lidově jsou Perseidy nazývány také jako „Slzy svatého Vavřince“, podle světce, který slaví svátek 10. srpna. A odkud že meteory přilétají?

Astronom Petr Horálek pro Českou astronomickou společnost uvádí: ,,Co se týče směru na obloze, tak odpovědí je, že ze souhvězdí Persea. To je důvodem, proč je meteorický roj, známý jako Perseidy, tedy meteory, které se zdají vylétat z radiantu v souhvězdí Perseus.“ A právě během tohoto nejpopulárnějšího kosmického představení můžeme napočítat až stovky meteorů. O působivou podívanou se postarají také planety Jupiter a Saturn, které budou viditelné v podstatě celou noc. Mars se objeví kolem druhé hodiny ranní a planeta lásky Venuše okolo 3:30.

Perseidy zhmotňují sny a zbavují závislostí

Prachové částice padají k Zemi a v atmosféře září jako meteory. S padajícími hvězdami přišla na řadu i známá pověra: ,,Když padá hvězda, něco si přej.“ Podle řeckého astronoma Ptolemaia museli bohové otevřít prostor dělící pozemské nebe od božské sféry, pokud chtěli sledovat lidstvo. A proto když vidíte na nočním nebi padat hvězdu, víte, že se bohové dívají dolů a naslouchají. Důležité je, abyste to, co si přejete, nikomu neprozradili. Z hlediska energií jsou Perseidy opravdu výjimečné. Obracejí mysl a přinášejí romantiku a vášeň do partnerských vztahů. Zbavují strachu, závislostí a zlozvyků.

Rozhodně si nenechte tuto mimořádnou podívanou ujít! A vychutnejte si to krásné, co Perseidy nabízí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy