Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Nejnovějším pražským tramvajím padají kola, úřad připouští, že je klidně zakáže

Ilustrační snímek tramvaje typu 15T.
Zdroj: Profimedia.cz
KOLAPS MHD
Může se stát, že bude pražská MHD ochromena? Řada řidičů pražského Dopravního podniku bije na poplach. Podle nich nejnovějším tramvajovým vozům 15T ForCity českého výrobce v posledních měsících ve větším množství „padají kola“ a také častěji v důsledku toho dojde k vykolejení.

„Proč ohrožují bezpečnost? Čekají, až dojde k nějakému vážnému zranění cestujících?“ zlobí se řidiči tramvají na to, že ještě nikdo nezasáhl. Zatímco dopravní podnik uklidňuje, že cestujícím nic nehrozí, Drážní úřad redakci eXtra.cz potvrdil, že situaci prověřuje a případně se nebude bát odstavit všechny vozy, které brázdí Prahu. Vůz 15T je v současnosti nejpoužívanější tramvají v Praze, v provozu jich je 221, takže pokud by došlo k jejímu zákazu, budou mít manažeři Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) a vedení města těžké starosti.

Co se vlastně stalo, že taková situace reálně hrozí?

Obavy řidičů

Redakci eXtra.cz se ozvalo několik řidičů ForCity, kteří tvrdí, že situace podle nich začíná být nebezpečná.

„Laicky řečeno: rozpadají se jim kola. Podle všeho to je způsobeno špatnou konstrukcí. Řadě vykolejení zabrání sami řidiči, když si všimnou rozpadlého, protočeného kola včas. V posledních měsících ale i přesto došlo hned k několika vykolejením z tohoto důvodu a podle mě a řady mých kolegů je situace už pomalu kritická. Přijde den, kdy se Drážní úřad naštve a zatrhne provoz 15T a pak se bude po Praze chodit pěšky,“ řekl nám řidič T., který si s ohledem na možné potíže v zaměstnání nepřál uvést své jméno, redakce ho ale zná.

K vykolejením v souvislosti se „spadlým kolem“ (tak zní odborný termín) podle něj došlo minimálně ve čtyřech případech: 5. dubna, 4. června, 19. července a 17. září.

Strach o cestující

„Drážní úřad by měl 15T už dávno odstavit, kola jim padají nějak moc často. Je to pěknej průšvih. Připadá mi, jako by se čekalo, až to jednou vykolejí v rychlosti 50 km/h a budou tam vážně ranění. Jenže tady půjde asi o politiku. Tyto vozy zajišťují většinu provozu a zítra by nebylo co vypravit na tratě. Lidé by museli chodit pěšky,“ dozvěděli jsme se od pana L. prakticky stejné informace.

A podobně jako on a jeho kolega hovoří i mnozí další.

„Je to neúnosná situace, někdo bude muset zasáhnout,“ shodují se.

DPP: Nebojte se

Dopravní podnik hlavního města Prahy na řadu našich dotazů slíbil odpovědět až po úterní schůzce s výrobcem. I to ostatně svědčí o tom, že řidiči nejspíš nepřehánějí a situace se začíná řešit.

Společnost ale odmítá nařčení některých zaměstnanců, že prakticky hazarduje se životy lidí, které přepravuje.

„Chtěli bychom ujistit, že bezpečnost cestujících je pro nás naprostou prioritou a nebezpečí jim nehrozí,“ uvedl Ondřej Kubát z tiskového oddělení DPP.

Drážní úřad: Přísně prošetřujeme

Nicméně Drážní úřad, který má nad vším, co jezdí po kolejích, neomezenou moc, už je jako by na přání řidičů skutečně v pozoru. Připouští, že situaci bedlivě prošetřuje.

O této situaci víme, již v minulém týdnu jsme obdrželi některé podněty. Situaci budeme v následujících dnech intenzivně řešit. Postupnými kroky prověříme bezpečnost provozu tohoto typu tramvají. Vozy 15T byly naším úřadem k provozu schválené, splňovaly všechny požadavky, ale při provozu se mohou objevit komplikace,“ připouští mluvčí Drážního úřadu Martin Novák.

„Musíme zjistit, jaká je přesná situace, co vše je na tramvajích problémového. Pokud by se případně zjistilo, že tyto tramvaje skutečně mohou ohrožovat bezpečnost cestujících, samozřejmě jejich provoz s okamžitou platností zakážeme, stejně jako tomu bylo u tramvají 14T,“ řekl eXtra.cz rezolutně tiskový zástupce úřadu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy