Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Nejmladší český premiér Stanislav Gross by oslavil 50 let, trpěl amyotrofickou laterální sklerózou

Nejmladší český premiér Stanislav Gross by oslavil 50 let, trpěl amyotrofickou laterální sklerózou
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
POLITIKA
Nejmladší český premiér Stanislav Gross (†45) by ve středu 30. října 2019 oslavil 50. narozeniny, kterých se kvůli vážné nemoci bohužel nedožil. Zemřel v dubnu roku 2015.

Velmi talentovaný politik Stanislav Gross trpěl amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), při které nemocní postupně ztrácí buňky ovládající svalové pohyby. Gross se v posledních měsících vůbec neobjevoval na veřejnosti a léčil se v soukromí. O nemoci nechtěli on ani jeho rodina hovořit.

Jeho kariéra byla blesková... V roce 2000 se stal ministrem vnitra, v roce 2004 premiérem. Slibně rozjetou politickou kariéru zastavila aféra kolem pořízení bytu, kvůli které přišel o premiérské křeslo pouhých 8 měsíců ve funkci. "Kdybych se býval nebál možná přiznat, že jsem financoval byt z poslaneckých náhrad, tak jsem se vyhnul tomu, že jsem se zamotal do takových polopravd a lží," uvedl tehdy v České televizi.

Stanislav Gross byl nejmladším premiérem, kterého dosud Česká republika měla. Vystudoval na SPŠ dopravní v Praze. V letech 1993-1999 vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze; na FP Západočeské univerzity v Plzni získal titul JUDr. Tehdy se ale objevily pochybnosti o serióznosti jeho studií, když totiž složil zkoušku z německého jazyka, aniž by uměl německy.

Poprvé se oženil těsně po návratu z vojny na začátku 90. let, po půl roce však bylo manželství rozvedeno. Podruhé se oženil s manželkou Šárkou, se kterou vychovával dvě dcery - Denisu a Natálii. Mnozí ho dodnes považují za nadaného politika, který ale natropil řadu zbytečných chyb, jež ho stály kariéru.

Charlotte Ella Gottová má nakročeno k hvězdné kariéře: Co jí radí Dara Rolins

Související články

Další články

Nejnovější kauzy