Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Monika Absolonová

Nejnovější kauzy

Nejmladší český premiér Stanislav Gross by oslavil 50 let, trpěl amyotrofickou laterální sklerózou

Zdroj: profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
POLITIKA
Nejmladší český premiér Stanislav Gross (†45) by ve středu 30. října 2019 oslavil 50. narozeniny, kterých se kvůli vážné nemoci bohužel nedožil. Zemřel v dubnu roku 2015.

Velmi talentovaný politik Stanislav Gross trpěl amyotrofickou laterální sklerózou (ALS), při které nemocní postupně ztrácí buňky ovládající svalové pohyby. Gross se v posledních měsících vůbec neobjevoval na veřejnosti a léčil se v soukromí. O nemoci nechtěli on ani jeho rodina hovořit.

Jeho kariéra byla blesková... V roce 2000 se stal ministrem vnitra, v roce 2004 premiérem. Slibně rozjetou politickou kariéru zastavila aféra kolem pořízení bytu, kvůli které přišel o premiérské křeslo pouhých 8 měsíců ve funkci. "Kdybych se býval nebál možná přiznat, že jsem financoval byt z poslaneckých náhrad, tak jsem se vyhnul tomu, že jsem se zamotal do takových polopravd a lží," uvedl tehdy v České televizi.

Stanislav Gross byl nejmladším premiérem, kterého dosud Česká republika měla Vystudoval na SPŠ dopravní v Praze. V letech 1993-1999 vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze; na FP Západočeské univerzity v Plzni získal titul JUDr. Tehdy se ale objevily pochybnosti o serióznosti jeho studií, když totiž složil zkoušku z německého jazyka, aniž by uměl německy.

Poprvé se oženil těsně po návratu z vojny na začátku 90. let, po půl roce však bylo manželství rozvedeno. Podruhé se oženil s manželkou Šárkou, se kterou vychovával dvě dcery - Denisu a Natálii. Mnozí ho dodnes považují za nadaného politika, který ale natropil řadu zbytečných chyb, jež ho stály kariéru.

Související články

Další články