Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Nejlepší ženské herecké výkony: 5 hereček, které zabojují o Českého lva

Zdroj: Se souhlasem České televize / koláž eXtra.cz / Se souhlasem Bontonfilm
+ Další 4 fotografie
Český lev
Již v sobotu 6. března se dozvíme, která herečka získá prestižní ocenění Českého lva za nejlepší herečku v hlavní roli. O cenu zabojuje pět hereček, a to Jana Plodková, Anna Geislerová, Jenovéfa Boková, Magdaléna Borová a Tereza Těžká.

Předávání cen Český lev

Prestižní udělování ocenění Česko lva se koná v sobotu 6. března. Nejvíce nominací mají s takřka vyrovnaným počtem filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán. Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a krátkých filmech i televizních dílech, které splnily statut cen Český lev.

Nominace na nejlepší herečku v hlavní roli

Jana Plodková za roli ve filmu Bábovky

Herečka Jana Plodková ztvárňuje ve filmu Bábovky prostitutku Lindu. "Ano, je to prostitutka, ovšem na vyšší úrovni a postupem času zjišťuje, že současná práce a současný způsob života už nejsou tím, čím byly,“ popsala Plodková svou roli. K roli Lindy bylo nutné natočit i intimnější scény, které pro herečku nebylo zcela lehké natáčet, avšak větší starost pro ni byla scéna, která se natáčela na římse šestého patra. Nakonec ji zvládla na jedničku. "Ten pocit, že stačí pár centimetrů a letíte, je nepopsatelný. Měla jsem strach a opakováním dialogů nezmizel," dodala.

Anna Geislerová za roli ve filmu Havel

Herečka Anna Geislerová patří mezi nejúspěšnější české herečky, do roku 2019 získala tři České lvy pro nejlepší herečku v hlavní roli a dvě pro vedlejší.

Nyní je nominovaná za výkon ve filmu Havel, který pojednává o životě jedné z nejvýznamějších českých osobností Václava Havla, kde ztvárňuje jeho první manželku Olgu Havlovou. "Má v sobě takový hezký kontrast. Je to obyčejná holka ze Žižkova, vyučila se u Bati, byla ostrá, rázná, praktická, a přesto působila jako královna, jako noblesní aristokratka, krásná a důstojná žena," promluvila o roli.

Jenovéfa Boková za výkon v minisérii Herec

Herečka Jenovéfa Boková patří mezi stále více obsazovanou herečkou. Je držitelkou Českého lva za herecký výkon v hlavní roli v dramatu Chvilky. Nyní má šanci získat prestižní ocenění za nejlepší herecký výkon, díky třídílnému seriálu Herec, který zachycuje padesátá léta v Československu, kdy vládl zrůdný komunismus.

Tereza Těžká za dokumentární film V síti

Herečka Tereza Těžká má šanci získat ocenění Český lev za hlavní ženskou roli, kterou ztvárnila v dokumentu V síti režiséra Víta Klusáka. Film je zároveň experimentem, který upozorňuje a ukazuje na nechutné zneužívání dětí na internetu.

Tereza Těžká ztvárnila dvanáctiletou dívku, která se v přímém přenosu popasovala s nebezpečnými sexuálními predátory v on-line světě, kteří dívky oslovili a od nevinné konverzace často přecházeli k výzvám jako svlékání, masturbování a zasílání choulostivých fotografií.

Magdaléna Borová za roli ve filmu Krajina ve stínu

Snímek Krajina ve stínu režírovaný držitelem několika Českých lvů Bohdanem Slámou, je historické drama, které vypráví o soužití Čechů a Němců za druhé světové války a těsně po jejím skončení. Film je inspirován skutečnými událostmi. Hlavní ženskou roli ve filmu získala Magdaléna Borová, která ztvárňuje Marii. Za svůj herecký výkon již získala Cenu české filmové kritiky pro nejlepší herečku. Nyní zabojuje i o Českého lva.

Související články

Další články