Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Nejlepší tipy, jak rychle a účinně ulevit pokožce spálené sluncem a uzdravit ji

Zdroj: profimedia
rady
V létě drtivá většina lidí využije možnosti relaxovat na slunci, ať už u rybníka, doma u bazénu nebo v zahraničí u moře. Často ani opalovací krém s vysokým faktorem nemá vůči silnému záření šanci. Přinášíme vám 6 tipů, jak ulevit spálené pokožce a jak ji co nejdříve uzdravit.

Mléčné výrobky

Výrobky z mléka jsou už od nepaměti používány nejen jako součást stravy. Mají totiž zklidňující účinky na lidskou pokožku a právě proto jsou vhodné jako masky na pleť, ale i jako lék na spáleniny. Například tvaroh či bílý jogurt stačí natřít na postižená místa a nechat působit. Obojí z vaší kůže vytáhne teplo, tudíž až pocítíte, že hmota na vaší pokožce zteplala, smyjte ji vlažnou vodou. V případě, že nemáte mléčný výrobek s tužší konzistencí, stačí i mléko. V něm je potřeba vymáchat látkový kapesník, který můžete přiložit na spálenou kůži jako obklad.

Vaječný bílek

U vaječného bílku platí téměř to samé jako u mléčných výrobků. Z vajíčka stačí oddělit žloutek, bílek lehce promíchat a natřít ho na postižené místo. Doba působení se může lišit, že je čas ze sebe bílek smýt, poznáte v momentě, kdy na vaší kůži zteplá. K omytí použijte vlažnou vodu.

Voda

V případě, že je vaše pokožka spálená, potřebuje tělo víc tekutin k tomu, aby chladilo organismus. Svému organismu tudíž dostatečným příjmem tekutin pomůžete v boji se spáleninami. Především ale nepijte pití s ledem či úplně ledové, vaše tělo totiž musí tekutinu zpracovat do přijatelné teploty a tím se opět zahřívá.

Aloe vera

Aloe vera je rostlina, kterou se vyplatí doma pěstovat. Její účinky v oblasti kosmetiky a farmacie jsou známé už léta a mnoho žen si z této rostliny doma vyrábí nejrůznější mastičky a krémy. Hodí se ale především v případech, že se spálíte, a to jak od slunce, tak například při vaření. Aloe totiž chladí, zklidňuje pokožku a má protizánětlivé účinky. Stačí uříznout jeden list, lžící z něj vydlabat hmotu a tu nanést na postižené místo.

Stín

V případě, že jste spálení od slunce, je jasné, že chodit se opalovat není dobrý nápad. Všeobecně by ale bylo dobré držet se ve stínu, jak jen to půjde a slunci se v pokud možno vůbec nevystavovat. V případě, že máte spálený například krk a na slunce musíte, je vhodné si ho zakrýt lehkým šátkem.

Vlažná sprcha

Je známým faktem, že zcela ledová sprcha nebo dokonce ledování spálenin není ideální postup. Málokdo ale ví, že není vhodná ani teplá sprcha. Horká voda totiž může postižená místa ještě víc vysušit, vlažná vám naopak uleví.

Související články

Další články