Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Nejlepší pikniková místa v Praze: Tady můžete grilovat s přáteli i bez vlastního roštu

Nejlepší pikniková místa v Praze: Tady můžete grilovat s přáteli i bez vlastního roštu
Zdroj: Pixabay
+ Další 2 fotografie
grilování
Ugrilovat si klobásy už nemusíte jen na své zahradě. V Praze je totiž několik parků, kde jsou pro návštěvníky grily již připravené. Stačí si tak donést jídlo, uhlí a grilovací nářadí. Vyvarujte se ale místům, která nejsou označena jako piknikové místo. Tam je totiž založení ohně pokutováno.

Možnost strávit příjemný den u grilování s přáteli nabízí řada pražských parků. V Praze je takových míst rovnou dvacet. Taková místa jsou označena zelenou tabulkou s nápisem "piknikové místo". Na některých si můžete rozdělat oheň. K táboráku se můžete vydat například do Divoké Šárky, Prokopského údolí nebo Hostivařského parku. Jinde si zase návštěvníci parku mohou propůjčit přenosný gril.

Piknik v centru Prahy

Jedním z nich je například proslulý park Stromovka v Praze 7, který pro své návštěvníky nedávno zprovoznil velký betonový gril, okolo kterého je postaveno posezení. Uhlí a zápalky si však lidé musí donést sami stejně jako jídlo. Dostupné grily jsou však často zabrané, a tak Stromovka povoluje donést si vlastní gril. To nabízejí také v Růžovém sadu na Petříně nebo na Vítkově.

Ugrilovat si něco dobrého k snědku na vlastním nebo zapůjčeném grilu je možné i v Oboře Hvězda v Praze 6. Tam piknikové místo najdete hned u vstupu. Kousek od něj je také zřízené dětské hřiště. Grilování v Hvězdě je tak ideální pro rodiny s dětmi. Ani městská část Praha 11 není pozadu a místní se tak mohou těšit z velkého grilu v parku u Chodovské tvrze. K němu je připevněný i pohrabáč na úpravu uhlí a stolek k odkládání potravin. "Místo jako ideální prostor pro sousedská setkání, rodinné oslavy i posezení s přáteli - vždyť společně strávený čas je ten nejdůležitější,“ uvedl bývalý starosta Prahy 11 Petr Jirava.

Veřejné grilovací místo pro veřejnost nabízí také Praha 3 v parku Parukářka. Tam se nacházejí rovnou tři grily, které můžete využít zdarma. Místa jsou však často zaplněná. Vlastní gril si ale do parku přinést nemůžete. Pokud se přesto rozhodnete zákaz porušit, počítejte s tučnou pokutou. Na místě totiž platí zákaz rozdělávání ohně. Pokud nevlastníte gril a ani nemáte možnost si ho půjčit od svých známých, Parukářka rovněž poskytuje pronájem grilu od personálu místní hospůdky. Za jeden den zapůjčení zaplatíte 500 korun. Uhlí a grilovací náčiní musíte mít vlastní.

Dodržujte návštěvní řád

Na takzvaných piknikových místech v pražských parcích je důležité řídit se návštěvním řádem. Podle portálu životního prostředí hlavního města Prahy se místa mohou využívat v době od 8:00 do 22:00. Oheň může rozdělávat a udržovat pouze osoba starší 18 let. Spalovat se smí pouze dřevěné uhlí a v případě mimořádných klimatických podmínek, jako je například dlouhotrvající sucho, může být využívání grilů omezeno. Návštěvník nesmí místo jakýmkoliv způsobem znečišťovat, naopak musí dodržovat čistotu a pořádek.

Na místech, která nejsou označená jako piknikové místo, není povoleno rozdělávat oheň. Na soukromý grilovací večírek tedy rovnou zapomeňte. Strážník městské policie vám totiž na místě může udělit pokutu do výše 10 000 korun.

Související články

Další články