Nejlepší linecké? Hlavně se s těstem moc nemazlit, pak bude cukroví dokonalé
Asi nejoblíbenější cukroví má svou historii i svůj správný postup, jak na ně. Ani jedno není nuda. Přečtěte si, kdy a kde se linecké „narodilo“ a proč byste měli při jeho přípravě trochu zrychlit, aby se potom jednotlivé kousky doslova rozplývaly v ústech!
Cesta k těstu
Jestli vám název „linecké“ něco připomíná, je to správně. Skutečně odkazuje k rakouskému městu Linci a jeho proslavenému lineckému koláči s marmeládou. Podle portálu Bmlrt.gv.at se první recept na tento koláč objevil již v kuchařce hraběnky Anny Margarity Sagramosy, příznačně pojmenované Linecké koláče. Vzhledem k tomu, že kuchařská kniha vyšla už v roce 1653, jde o vůbec nejstarší objevený recept na koláč na světě. A zároveň jde i o nejstarší koláč pojmenovaný po nějakém místě. Linecký koláč se nejvíce proslavil díky místnímu cukráři Johannu Konradu Vogelovi. Byl to totiž právě on, kdo začátkem 19. století zdánlivě obyčejný moučník pozvedl na suvenýr ve formě delikatesy, podobě jako je tomu u vídeňského Sacher dortu.
Od koláče k cukroví
Receptů na linecký koláč existuje celá řada, neexistuje jediný správný originální, ale ve všech dominuje křehké těsto vylepšené o mleté mandle nebo ořechy a koření. Samozřejmě těsto je doplněno o zavařeninu, nejčastěji rybízový džem, který svou kyselostí dokonale doplní křupavý korpus. V průběhu staletí se pochopitelně receptura proměňovala a vzniklo také cukroví inspirované tímto koláčem. Jde o linecká srdíčka či kolečka, kterým se říká „linecké oči“. S původním koláčem je spojují 3 věci: křehké těsto, zavařenina a otvory v horním dílu cukroví. Jak recept putoval napříč zeměmi, „zmizely“ z něj ale ořechy i koření. To lineckému ovšem nic z jeho chuti neubírá.
Jako od cukráře
Jen čtyři suroviny a správný postup vás dovedou k dokonalému výsledku. Léty vyzkoušené receptury se nakonec ustálily na jednom nejlepším poměru, a tím je 3:2:1. Tedy 300 g hladké mouky, 200 g másla a 100 g moučkového cukru. K tomu všemu přidáte jeden žloutek na zjemnění. Ovšem poměr surovin není to jediné, čeho byste se měli držet. U všech křehkých těst, a v případě lineckého to platí dvojnásob, je nutné dodržet správný postup. Tím je smíchat mouku s cukrem a přidat na kousky nasekané studené máslo.
Je potřeba pracovat rychle, aby máslo nezměklo. Jakmile vám směs v míse nebo na vále bude připomínat drobenku, zapracujete jako poslední surovinu žloutek. Ale opravdu fofrem. Máslo nesmí příliš změknout, s těstem by se vám potom po odležení špatně pracovalo a ovlivnilo by to i výsledek. Těsto by se drolilo a cukroví by se mohlo rozpadat. Zpracované těsto rozdělte na několik dílů a ty zabalte zvlášť do potravinové folie a nechte v chladu odležet.
Pak před pečením vytahujte z lednice postupně vždy jeden díl těsta a ten zpracujte. Těsto bude sice po vyndání z chladu tuhé a bude potřeba trochu si „máknout“, ale díky odležení nebude mít tendenci se trhat. Snažte se vyválet plát po celé ploše stejně silný, vykrajujte tvary podle libosti a nezapomeňte vždy do poloviny tvarů vykrojit otvory, kudy bude pak marmeláda „vykukovat“.
Pečení a dokončení
Linecké pečte na plechu vyloženém pečicím papírem v troubě vyhřáté na 180 stupňů asi 8 minut. Když začnou okraje růžovět, vyndejte plech z trouby, cukroví na horkém plechu ještě dojde. Po vychladnutí je slepujte pikantní marmeládou a na závěr pocukrujte. Jde-li vám o skutečně dokonalý vizuální efekt, pak horní díly nejdříve pocukrujte a až pak je přilepte na spodní díly potřené zavařeninou. Cukr tak „nezapráší“ marmeládu na spodním díle. Samozřejmě uznáváme, že je to docela „piplačka“. Hotové cukroví skladujte v krabici na chladném místě. Ale pokud je pečete už teď, doporučujeme plnit marmeládou až později, jinak by náplň trochu vyschla a to by byla škoda.
Zde videonávod na linecké cukroví ➔