Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Nejlepší kapelou je nestárnoucí Vypsaná fiXa. Nejednou však měla namále

Vypsaná fiXa stále vyprodává koncerty a patří mezi nejoblíbenější kapely u nás.
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
Skupina

Kapela Vypsaná fiXa plní koncertní sály už od roku 1994, a byť se stala v podstatě kultovní záležitostí, nikdy nezískala prestižní Cenu Anděl. Nakonec se ale členové kolem frontmana Michala Maredy dočkali a převzali ocenění za nejlepší skupinu roku. Stalo se tak 29 let po založení, během nichž kapela prošla všemi možnými peripetiemi. Přestože nedávno odešel jeden ze zakládajících členů, dodnes skupina dokáže oslovit tisíce fanoušků. 

Stejně jako Visací zámek nebo kapela Lucie také Vypsaná fiXa patří k těm nejstabilnějším a takřka nesmrtelným skupinám u nás. Od dvou zmíněných ji ale přece jen něco odlišovalo. Doposud, za dlouhých 29 let působení, ani jednou nezvítězila v Cenách Anděl. To je ale nyní minulostí a Vypsaná fiXa si odnesla cennou sošku za nejlepší skupinu, konkrétně pak za loňské album Kusy radosti. Lze tak bez nadsázky říct, že kapela zraje jako víno. A to i přes nejrůznější peripetie, kterými za dlouhé roky na scéně prošla.

Ostatně i sám frontman Michal Mareda alias Márdi říká, že hudebně jde fiXa stále nahoru, byť už by leckdo řekl, že to ani není možné. Cena Anděl mu ale dala nakonec za pravdu. Jenže občas to vázne v mezilidských věcech. "To je na tom to nejtěžší. Ty lidi se mění, vyvíjejí, každý si žije svůj život. Teď se to vzájemným způsobem ovlivňuje, prolíná, musí tam být nějaká vzájemná tolerance, a to je někdy těžký," přiznal Márdi v rozhovoru s Luďkem Staňkem.

Členové po sobě ostře šli

Byť už dávno nejsou ztřeštěnými rockery jako kdysi a všichni vyspěli, Mareda netají, že byly časy, které byly tvrdé a členové po sobě šli dost ostře. "Nějak jsme to ale zvládli, to, že se máme rádi, nakonec zvítězilo nad lží a nenávistí a pořád se to nějak zázračně drží," smál se zpěvák.

Sám ale přiznává, že museli získat respekt k osobním životům jednotlivých členů. "Každej se nějak vyvíjí a je dost jinej, než když nám bylo osmnáct, lili jsme do sebe piva a jediným kritériem bylo, co každý z nás posloucháme. Pak to jelo, skončily střední školy, přišly vejšky, z těch nás všechny vylili. Pak přišly přítelkyně, z nichž se některé staly manželky. Teď se narodily děti, pak přišlo odstěhování. Vždycky se to muselo nějakým způsobem vyřešit, aby to nějak fungovalo," vzpomíná a dodává, že právě velká obliba a podpora od fanoušků je vždy stmelila a přinutila je pokračovat.

Dvojitý odchod Mejna

I tak ale přišly dva krizové momenty, kdy se kapela málem rozpadla. První přišel, když onemocněl kytarista a nemohl skoro dva roky jezdit na koncerty, navíc odešel basák. Zastoupil ho ale jeho kamarád ze střední a už u kapely zůstal. "Druhej moment přišel, když se Daniel Oravec, alias Mejn, odstěhoval z Prahy a řekl, že bude žít na vesnici a že odchází. Já si přesně pamatuju, že jsem dával v tom momentu svý dítě do autosedačky. On mi zrovna zavolal a říká mi: Musím skončit s hudbou. Já jsem v tu chvíli to dítě málem upustil," vzpomínal. Kapela si našla náhradníka, ale nebylo to ono, a tak členy vysvobodil zase až návrat Mejna.

Nakonec se s ním ale skupina musela rozloučit i podruhé, protože v roce 2021 z rodinných důvodů odstoupil a nahradil ho Kryštof Mašek. „Nebyly to pro kapelu lehké časy. Nejenže jsme nemohli hrát, ale v lednu před prvním nahráváním nám náš dlouholetý basák Mejn sdělil, že už nechce dál pokračovat a že je paradoxně nejvhodnější doba na to, abychom za něj našli náhradu. Nezbývalo nic jiného než se s tím smířit a snažit se někoho najít. To se nám naštěstí povedlo a naši nabídku přijal Kryštof, který skvěle zapadl a nadšeně se zapojil i do práce na nový desce,“ pochvaloval si Márdi pro Rádio Beat. Že vše nakonec dobře dopadlo, potvrzuje právě získaná soška Anděla.

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy