Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Nejlepší filmy Zdeňka Svěráka: Na nejistou sezónu si Mistr stěžovat nemůže

Zdeněk Svěrák a jeho deset nejlepších filmů
Zdroj: Biograf / Česká televize Lucernafilm - Alfa / koláž eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
Zdeněk Svěrák slaví v těchto dnech 85. narozeniny. Za svůj život se dokázal nesmazatelným písmem zapsat do historie české a československé kinematografie. Vybrali jsme jeho deset nejlepších filmů, ačkoliv by seznam mohl být nejméně dvakrát tak delší.

Marečku, podejte mi pero!

Tuto nezapomenutelnou komedii napsal Zdeněk Svěrák s Ladislavem Smoljakem Oba si ve filmu zahráli menší role spolužáků Šlajse a Tučka, kteří se po letech potkávají ve večerní škole a už zase sedí v přední lavici. Kdo by navíc mohl zapomenout na Hujerovy, Hliníka v Humpolci a další legendární momenty z tohoto filmu?

Film Obecná škola

První spolupráce Zdeňka Svěráka s jeho synem, režisérem Janem Svěrákem. Zdeněk Svěrák opět napsal scénář a zahrál si vedlejší roli Součka, otce hlavního hrdiny. Tandem Svěráků to s Obecnou školou dotáhl až k nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film.

Vesničko má, středisková

Z námětu, který původně vznikl přes víkend jako znouzectnost, dokázal Zdeněk Svěrák jako scenárista vytěžit maximum. Melancholický příběh řidiče Pávka a jeho závozníka Otíka byl jeho prvním snímkem, který byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film. Sám autor si v něm vystřihnul malou roli malíře Evžena Ryby.

Jára Cimrman, ležící, spící

Fiktivní postava Járy Cimrmana v podání Zdeňka Svěráka se potkává se známými osobnostmi české a světové historie. Během filmu, rámovaném exkurzí v Cimrmanově rodném domě, se dozvíme vše o největším českém géniovi, který byl vždy se svými vynálezy o několik minut za ostatními.

Komedie Na samotě u lesa

Další snímek, pod kterým je podepsané duo Svěrák/Smoljak, byl založen na jejich vlastní zkušenosti s hledáním chalupy. Příběh o rodině, která tráví léto na chalupě, patřící dědovi Komárkovi, jenž pořád ne a ne umřít, patří ke stálicím českých obrazovek. Legendární věta "Chčije a chčije" je přímo převzata od pana Lukšíčka, který sloužil jako předloha dědy Komárka.

Nejistá sezóna

Poslední filmová spolupráce Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka by v dnešní době byla označovaná jako meta film. Peripetie malého divadelního souboru, který má sice úspěch u publika, ale potýká se s nadřízenými orgány, byl v podstatě celý založen na osobních zkušenostech scenáristů a herců. Nelehkou úlohu umělců na konci socialismu zobrazuje s velmi hořkým nádechem. Zlatý prciny!

Oscarový snímek Kolja

Do třetice všeho dobrého. Teprve třetí nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film totiž proměnil Zdeněk Svěrák ve vítězství. Příběh o sbližování malého chlapce Kolji a nerudného starého mládence Františka Louky dojal jak české, tak zahraniční diváky.

Vrchní, prchni!

První samostatný scenáristický počin Zdeňka Svěráka má v našich luzích a hájích kultovní status. Herec Josef Abrhám hraje Dalibora Vránu, který chtěl být knihkupcem, vyučil se knihkupcem a doteď je knihkupcem, ale zároveň je falešným vrchním. Komedie z roku 1980 je ohňostrojem gagů, které jsou dodnes citovány.

Komedie Kulový blesk

Na komedii o bleskové bytové dvanáctisměně spolupracovala dvojice Svěrák/Smoljak s režisérem Zdeňkem Podskalským. Film, který ani po letech neztrácí na své směroplatnosti. Doporučujeme uvařit si dobrou brazilskou kávu a znovu se pobavit nad touto legendární komedií. Ještě předtím si ale ověřte, jestli máte sklep.

Jáchyme, hoď ho do stroje!

Komedie o ňoumovitém mládenci Františkovi v podání Luďka Soboty byla první filmovou spoluprací Svěráka a Smoljaka. Protože šlo o jejich první film, obávali se, že v něm není dostatek humoru, a tak přidávali další a další vtipy. Zdeněk Svěrák si zároveň s chutí zahrál roli podnikového psychologa Kláska, který spolu s automechanikem Karfíkem (Ladislav Smoljak) varuje Františka před přijímáním úplatků. Nesmíme zapomenout ani na doktora Chocholouška a slušnej oddíl STS Chvojkovice-Brod.

A který film Zdeňka Svěráka máte nejraději vy?

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy