Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Nejlepší filmy roku 2020: Dokumenty, které ježí chlupy, i skvělé české filmy

Zdroj: Bontonfilm, Warner Bros, koláž: eXtra.cz
+ Dalších 5 fotografií
BEST OF 2020
Podívejte se na nejlepší filmy, které vyšly v roce 2020. Nejlepší české, romantické, životopisné, akční i scifi filmy doplňují dech beroucí dokumenty. Rok 2020 byl kvůli pandemii na filmy chudý, ale přece jen se urodily zajímavé snímky.

Redakce eXtra.cz pro vás sestavila žebříček těch nejlepších z filmů roku 2020.

Nejlepší dokumenty roku 2020:

 • V síti
 • Dokumentární film pomocí reálného experimentu poukazuje na nebezpečí sexuálních predátorů, které číhají na své oběti na sociálních sítích Tři dospělé herečky s dětskými rysy byly obsazeny do rolí dvanáctiletých dívek, které chatují ze svých dětských pokojíčků s cizími muži na online chatu. Pro tyto muže není jejich věk překážkou, dívkám posílají fotky svých penisů, odkazy na porno, a od nezletilých dívek chtějí oplatit stejnou mincí. Děti jsou často vystaveny i nechutnému vydírání. Film upozorňuje i na značně vzrůstající čísla zneužitých dětí na českém internetu.

  Pod režijní taktovkou Víta Klusáka v něm excelují herečky Tereza Těžká, Anežka Pithartová, Sabina Dlouhá a Karolína Zachová.

  Zajímavost: Pouze ve dvou případech z několika stovek se stalo, že se volající po zjištění mladistvého věku dívek omluvili a hovor okamžitě ukončili.

 • David Attenborough: Život na naší planetě
 • Známý moderátor David Attenborough, který zasvětil celý svůj život poznávání života na Zemi, se ohlíží za svou cestou a historií vývoje života na naší planetě. Od dob, kdy jako mladý nadšenec začínal poznávat svět, se příroda změnila k nepoznání, teď přichází s vlastní smutnou vizí budoucnosti.

  Zajímavost: David Attengorough si v 94 letech na podporu filmu založil instagramový účet. Pokořil dosavadní rekord. Milion followerů nasbíral za 4 hodiny a 44 minut.

  Nejlepší české filmy roku 2020

 • Havel
 • Životopisný film o životě Václava Havla z dob, kdy ještě nebyl známou osobností. Děj filmu Havel se soustředí na jeho bouřlivý osobní život, ve kterém bojuje za pravdu a správnou věc. V režii Slávka Horáka v něm hrají herci Viktor Dvořák (jehož neskutečná podoba s reálným Václavem Havlem zaujala diváky), Aňa Geislerová, Martin Hofmann nebo Stanislav Majer.

  Zajímavost: Dagmar Havlová zhodnotila film těmito slovy: "Byla jsem dojatá. Všechno, co jsem nemohla prožít a co znám z Vaškova vyprávění, se odehrálo na plátně. Plnokrevný příběh."

 • Šarlatán
 • Životní drama inspirované skutečným příběhem muže, který byl obdařen léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Bez lékařského vzdělání za pomocí alternativní medicíny dokázal diagnostikovat nemoci, které nerozpoznali ani vystudovaní lékaři. Filmem Šarlatán se prolíná milostný homosexuální motiv. Hlavní role ztvárnili otec a syn Trojanovi a Juraj Loj. Skvělý film režírovala polská režisérka Agnieszka Holland .

 • 3Bobule
 • Honza s Klárou (v podání Terezy Ramby a Kryštofa Hádka) se stali rodiči dvojčat a majiteli vinařství. Po nějaké době se ale odcizili a žijí odděleně. Starostí mají nad hlavu i s jejich vinařstvím, které krachuje a krádežemi na vinici. Honzu po letech navštíví jeho kamarád Jirka (Lukáš Langmajer), který by rád pomohl s vinicí, ač tomuto odvětví vůbec nerozumí. Honzovi navíc zatajil utajovaného syna a dluhy před kterými utíká.

  Zajímavost: Herečka Tereza Ramba byla během natáčení v pokročilém stádiu těhotenství.

  Nejlepší mysteriózní a scifi filmy roku 2020

 • Tenet
 • V akčním sci-fi trháku Christophera Nolana hrdinové bojují v temném světě mezinárodní špionáže o záchranu světa. Vydává se na extrémně náročnou misi, ve které čas nefunguje tak, jak jej známe a pravidla neexistují. Diváci budou zmateni i uneseni. V hlavních rolích jim hlavu zamotají syn slavného otce John David Washington, Robert Pattison a Elizabeth Debicki.

  Zajímavost: Režisér Christopher Nolan se rozhodl hlavní postavu nepojmenovat. V jeho případě to není poprvé, učinil tak už jednou ve filmu Sledování.

 • Neviditelný
 • Hlavní hrdinka, kterou hraje pro jedny krásná, pro druhé ošklivá Elisabeth Moss, známá například ze seriálu Příběh služebnice, si příliš pozdě uvědomila, že chodí s psychopatem. Izolovaná v přepychovím sídle svádí boj o život a musí utéct. Pronásleduje ji ale neviditelný nepřítel.

  Zajímavost: Hlavní myšlenka byla skutečnost, že i když jste neviditelní, tak někomu dokážete zničit život. Myšlenka byla přirovnána k sociálním sítím, kdy se lidé schovávají za své profily a útočnými vzkazy mohou někomu zničit život.

  Nejlepší romantické filmy roku 2020

 • Palm Springs
 • Bezstarostný pohodář Nyles (Andy Samberg) se na opulentní kalifornské svatbě málem unudí k smrti. Stejně jako nevázaná a mírně cynická sestra nevěsty Sarah (Cristin Milioti). Když spolu uvíznou v časové smyčce a prožívají ten samý svatební den znovu a znovu, hledají způsoby, jak se zabavit, nebo alespoň nezbláznit. Ať udělají cokoliv, ráno neponesou žádné následky, a tak postupně ztrácejí veškeré zábrany... Diváci byli z letní romantické komedie Palm Springs velmi příjemně překvapeni, kvitují především její hravost, smysluplné dialogy i spoustu smíchu.

  Zajímavost: Andy Samberg (Nyles) přiznal, že pro film bylo napsáno a i natočeno několik různých konců. Na soukromých promítáních pro rodinu a přátele byla prý vybrána ta verze, která se všem líbila nejvíce.

 • Emma
 • Emma je krásná a bohatá, emancipované žena. Myslí si, že má dar svádět dohromady jedince odlišného pohlaví, které odvádí až před oltář.

  Rozhodne se dohromady svést naivní Harriet s místním farářem. Její přítel z dětství jí ale varuje, aby si s takovými věcmi nezahrávala, že lásce nelze poručit. Její plán končí katastrofou a Emma se musí s jejím nezdarem vypořádat. Také si začíná uvědomovat, že hledání lásky nemusí být až tak komplikované a může vám stát přímo před očima. Ve filmu podle předlohy Jane Austinové hrají vycházející hvězda Anya Taylor-Joy, Johnny Flynn nebo Callum Turner.

  Zajímavost: Název filmu má na konci nezvyklou tečku. Dle režiséra to symbolizuje fakt, že se jedná o "dobový" kousek, který je zasazen do svého období.

 • After: Přiznání
 • Hodná dívka Tessa a tajemný Hardin se do sebe osudově zamilovali. Tessa se ale později dozví o sázce a o tajemství z minulosti. Hardin býval krutý a nepoddajný, uměl dívky využít a odkopnout. Teď se ale role obrací. Tessa má dilema. Zvítězí láska k někomu jinému, kdo nabízí pozornost a cit, nebo touha, kterou umí vzbudit jenom zlobivý Hardin Scott? Ve filmu After: Příznání hrají: Hero Fiennes Tiffin, Josephine Langford, Dylan Sprouse, Charlie Weber, Candice King, Samuel Larsen a další.

  Film byl natočen podle jednoho z dílů oblíbené knižní série od spisovatelky Anny Todd

  Zajímavost: Film má v Americe rating „R“. To znamená, že na film smí mládež do 17 let pouze v doprovodu dospělé osoby. Je to z důvodu, že snímek obsahuje více nahoty a sexu. U nás na něj směli teenageři od 12 let.

  Související články

  Další články