Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Střelba v Ostravě StarDance 2019 Extra Host (pořad) Události roku 2019

Nejnovější kauzy

Nejjedovatější pavouk Česka zápřednice: Nejrizikovější je v srpnu, říká odborník Melichar

+ Dalších 7 fotografií
HROZBA
Nejjedovatější pavouk na území Česka jménem zápřednice jedovatá se v minulosti rozmnožil ve Středočeském kraji a také na Berounsku a dalších teplejších částech republiky. Lidem nahání hrůzu. A to zejména kvůli tomu, že její kousnutí může u člověka vyvolat velmi nepříjemnou reakci - značně bolestivý otok, ale jsou zaznamenané případy, kdy došlo k částečnému ochrnutí. Podle člena entomologického ústavu Tomáše Melichara jde o pavouka, který sice může prokousnout lidskou kůži, ale v obecném měřítku nepředstavuje vážnou hrozbu.

V poslední době v Česku dochází k jeho expanzi. Lidé mají z jedovatého pavouka strach. „Samozřejmě, že mohou existovat případy, kdy člověk má nějakou skrytou vadu a následky kousnutí mohou být po zdravotní stránce mnohem komplikovanější. Ale to je podobné jako u hmyzu či zmije,“ řekl eXtra.cz Melichar s tím, že neexistuje případ v Česku, kdy by člověk po kousnutí zápřednice zemřel. „Na rozdíl od bodnutí včelou, vosou či sršní,“ upřesnil.

Mluví se o tom, že zápřednice je nejnebezpečnější údajně v srpnu. Důvodem je, že jde o období, kdy si staví hnízda v trávě. Existují ale případy, kdy zápřednici lidé objevili doma. „Srpen by mohl být obdobím, kdy může představovat určité riziko… Zápřednice se brání při ohrožení kokonu s vajíčky. Nebo v případě, že ji člověk zmáčkne či jinak s ní manipuluje. Ale je to podobné jako u jiných druhů pavouků, kdy samovolně na člověka neútočí, pouze v případě, že se cítí v ohrožení,“ vysvětlil Melichar.

Rizikem pro člověka není ani tolik zápřednice jako skutečnost, že vlivem oteplování hrozí expanze jiných pro člověka nebezpečnějších druhů. „To se v současnosti děje. Je možné, že se brzy v Česku budeme setkávat s jinými, nebezpečnějšími pavouky či hmyzem. Zatím ale můžeme být v klidu, protože nás chrání zima, kterou nedokáží v Česku přežít. Dokud to tak bude, nic zásadního se nebude dít,“ upozornil Melichar.

Co jste možná o zápřednici nevěděli:

  • Zápřednice jedovatá žije na loukách, které jsou málo sečené či nesečené, na stráních, okrajích polí, v neobhospoda­řovaných sadech či mezi okraji vinic.
  • Jako další příslušníci rodu nestaví sítě k lovení kořisti.
  • Kousnutí způsobuje intenzivní bolest – větší než v případě bodnutí blanokřídlým hmyzem – otok a případně pocení. Problémy může zmírnit chlazení postiženého místa. Následky kousnutí většinou do 24 hodin odezní.

Mohlo by vás zajímat

Další články